Kościół zaczyna Wielki Post

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Od dziś zaczyna się Wielki Post, który ma pomóc katolikom przygotować się na odpowiednie przeżycie Świąt Wielkanocnych. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, skłaniająca do podejmowania wyrzeczeń w imię przemiany wewnętrznej oraz dłuższej refleksji nad przemijaniem i kruchością ziemskiego życia.

Nazwa Popielca pochodzi od najbardziej znanego obyczaju związanego z tym dniem – posypywania głów popiołem na znak pokuty. Zwyczaj ten znany jest na całym świecie już od VIII wieku. Jest on jedynie symbolem tego, co ma stanowić sedno Środy Popielcowej: uświadomienia sobie przemijalności ludzkiego istnienia na Ziemi. Pochodzący z wielkanocnych palm popiół przypomina nam również, iż jako ludzie jesteśmy istotami grzesznymi i upadamy, by nieustannie się nawracać. Kościół zachęca, by na czas Wielkiego Postu podejmować wyrzeczenia, które ułatwią skupienie się na treści nadchodzących Świąt, a także by skorzystać z sakramentu pokuty. Wielu katolików decyduje się podjąć postanowienia wielkopostne, rezygnując z różnych przyjemności dnia codziennego i koncentrując się na przemianie swojego życia.

W Środę Popielcową katolicy mają obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dorosłych wiernych obowiązuje również post ilościowy, czyli ograniczenie spożycia do jednego posiłku dziennie do syta i dwóch drobnych – zwolnieni z tego wyrzeczenia są seniorzy po 60. roku życia.

Warto Popielec potraktować jako przeżycie duchowe i rozpoczęcie przygotowania do Wielkanocy, a nie ograniczać się jedynie do symbolicznego posypania głów popiołem. Sednem Środy Popielcowej jest bowiem pokuta i nawrócenie, nie rytuały.

MGOT/opoka.org.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet