Odłączyć Królewiec od Rosji? Litwini chcą „powrotu do Europy”

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons

Jeden z litewskich parlamentarzystów powiedział, że Unia Europejska powinna omówić kwestię powrotu Królewca (obecnie Kaliningrad) do Europy. Litwin powołuje się na wcześniejsze ustalenia międzynarodowe.

Linas Balsys, litewski parlamentarzysta podczas konferencji „Świat w 2017 roku. Spojrzenie z Wilna” powiedział, że „UE powinna omówić kwestię powrotu Kaliningradu do Europy”. Stwierdza, że Rosja utraciła prawo do tych ziem po aneksji Krymu, zaś status przynależności dawnych Prus Wschodnich powinien zostać omówiony na szczeblu międzynarodowym.

– Czas Kaliningradu się skończył. Kaliningrad nie został w Poczdamie czy w Helsinkach oddany Rosji na zawsze. Było powiedziane: oddajemy pod administrację ZSRR do tej pory, aż w Europie nie zostanie podpisane ostateczne porozumienie pokojowe – mówi Litwin portalowi Baltnews.lt.

Wcześniej podobny pomysł już wyraził litewski politolog, obecnie deputowany Sejmu Laurynas Kasczunas.

Królewiec w latach 1466-1657 był zależny od Polski. Mimo oderwania się od kraju i włączenia do Prus, wciąż silny był element polski. W 1945 roku miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną, zaś w czerwcu następnego roku przemianowane na Kaliningrad.

Jas/Sputniknews.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.