Mer Lwowa usuwa plakaty z mapą II RP

foto: Mariusz Paździora, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Mariusz Paździora, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Andrij Sadowyj wysunął żądanie usunięcia plakatów zachęcających do Biegu Niepodległości, ponieważ znajdowała się na nich mapa dawnych granic Polski. Mer Lwowa twierdzi, że przypominanie o historycznej polskości tego miasta „leży w interesie Rosji”.

– Jak by zareagowali Polacy, jakby Niemcy biegali w swoich maratonach z mapami III Rzeszy, z Wrocławiem i Szczecinem? – irytuje się Sadowyj. – Organizatorzy biegu w Warszawie postąpili albo niemądrze, albo z jasnym celem prowokacji – twierdzi lwowski mer, który całą sytuację nazywa skandalem i, wraz z ukraińskim MSZ, domaga się interwencji w konsulacie RP. Wspiera go prezydent Poroszenko. „Zaprosiłem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie w celu wyjaśnienia oficjalnego stanowiska Warszawy w kwestii tego skandalu. Niestety, wśród partnerów akcji, która przyłączyła w swoich materiałach promocyjnych Lwów i Wilno do Polski, jest i samorząd Warszawy, i bank PKO BP, który działą na Ukrainie, i bardzo szanowana przeze mnie »Gazeta Wyborcza«” – oznajmił Andrij Sadowyj na Facebooku.

Ostatecznie z oficjalnej strony Biegu Niepodległości usunięto mapę II RP. Mer Sadowyj uważa to za swój sukces i chwali się nim w sieci: „Co do mapy Polski z Lwowem: Po naszej reakcji oficjalna strona Biegu Niepodległości usunęła skandaliczną mapę. Mam informacje od  kolegów z Warszawy, że zaczęto zdejmować plakaty i banery”. Agresywna postawa lwowskiego mera zadziwia w kontekście sytuacji z lutego, kiedy to rzecznik ukraińskiego MSZ opublikował mapy, na których Chełm i Ziemia Chełmska znajdują się w granicach Ukrainy.

MGOT/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.