Nałogowi gracze mają „inne” mózgi

foto: FreeImages.com
foto: FreeImages.com

Badania przeprowadzone przez naukowca z Uniwersytetu w Utah dowodzą zmian w mózgach osób, które nałogowo grają w gry komputerowe. Zmiany te dają efekty zarówno pozytywne i negatywne i nie da się ich od siebie oddzielić.

Wyniki badań, które przeprowadził Jeffrey Anderson, profesor neuroradiologii z Uniwersytetu w Utah, opublikowano w czasopiśmie „Addiction Biology”. Naukowcy przebadali mózgi nastolatków z Korei Południowej, którzy nadużywali gier komputerowych.

W wyniku badań stwierdzili, że komórki nerwowe były w nich połączone inaczej, niż u nastolatków, którzy grali od nich mniej.

Prof. Anderson uważa, że część zmian może uchodzić za pozytywne. Połączenia nerwowe w mózgu odpowiadające za koordynację słyszenia i widzenia były u nałogowych graczy silniejsze. Mózg musiał się przystosować, by sprostać nienaturalnym dla niego zadaniom stawianym mu w grach. Oznacza to, że nałogowi gracze prawdopodobnie będą trochę szybciej dostrzegać pewne szczegóły w rzeczywistym świecie.

W mózgach zaobserwowany jednak także zmiany podobne do tych, które występują u osób ze schizofrenią, zespołem Downa i autyzmem. Powodują one roztargnienie i zmniejszają odporność na impulsy. Prof. Anderson zaznacza, że dobrych zmian nie da oddzielić się od negatywnych.

Było to dotychczas największe tego typu badanie. Naukowcy jednak nie mają pewności, czy negatywne zmiany są spowodowane przez gry, czy to jednak osoby o źle rozwiniętych mózgach chętniej po gry sięgają. Nie wiadomo też, czy częściowo korzystniejsze unerwienie faktycznie przełoży się na lepsze percypowanie rzeczywistości, np. wychwytywanie szczegółów.

CWIK/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.