Niezwykłe znalezisko w Warszawie

foto: "Warszawa fortiv 001", licencja: CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons
foto: „Warszawa fortiv 001”, licencja: CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons

W stołecznym Forcie Chrzanów odkryto tajemnicze butle gazowe. Okazało się, iż pochodzą one z czasów I wojny światowej i są wręcz bezcenne.

Fort Chrzanów od dawna przyciąga amatorskich „łowców skarbów”, którzy w poszukiwaniu cennych znalezisk przeszukują teren. Ich działalność nierzadko cechuje brak szacunku dla zabytków. Tak było i tym razem.

Dzicy poszukiwacze pozostawili po sobie upiorny wykop, w którym mieszkanka Warszawy zauważyła nietypowe przedmioty. Przybyli na miejsce badacze stwierdzili, iż są to stuletnie butle zawierające gazy bojowe. Prawdopodobnie zostały zakopane na terenie fortu w latach 20. lub 30. Butli jest około dwustu. Nie wiadomo jeszcze, jaki gaz znajduje się wewnątrz. Ich wartość jest nieoceniona, zarówno w sensie finansowym, jak i naukowym.

Według członków Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, znaleziska „nie powstydziłoby się zapewne niejedno muzeum na świecie zaczynając od belgijskiego Ypres”.

Mgot/wawalove.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz