Obrona Huty Starej

foto: Lonio17 - praca własna, licencja GFDL via Wikimedia Commons
foto: Lonio17 – praca własna, licencja GFDL via Wikimedia Commons

16 listopada 1943 roku miała miejsce skuteczna obrona Huty Starej – kresowej wioski – przed bandami UPA. Szowiniści ukraińscy, korzystając z nieobecności oddziału polskiego, przypuścili atak na wioskę.

Ośrodek samoobrony w Hucie Starej powstał w wyniku barbarzyńskich działań bandytów z UPA podczas rzezi wołyńskiej w 1943 roku. Pierwsze ataki Ukraińcy przeprowadzili już w czerwcu. Udawało się je odeprzeć dzięki komunistycznym partyzantom. 7 lipca dowódca samoobrony, por. Osiecki, został porwany i zamordowany przez partyzantów pod dowództwem płk NKWD, Dmitrija Miedwiediewa. W wyniku tego wydarzenia samoobrona zdawała się pójść w rozsypkę.

Jednak 15 sierpnia do wioski przybył 200-osobowy oddział Armii Krajowej, dowodzony przez por. Władysława Kochańskiego ps. „Bomba”. Stacjonował w wiosce prawie do końca roku.

16 listopada, korzystając z tego, że oddział ten ruszył do akcji przeciwko Niemcom, oddziały UPA, w liczbie ok. 1200 bandytów, zaatakował ośrodek samoobrony od wschodu. Bitwa trwała cały dzień. Zaskakujący szowinistów powrót oddziału „Bomby” oraz niespodziewany atak komunistycznej bandy pod dowództwem kpt. Kotlarowa spowodował klęskę natarcia Ukraińców. Zginęło kilkunastu Polaków i około 100 upowców.

W styczniu 1944 roku wioska została zajęta przez sowietów i samoobrona przestała istnieć.

CWIK/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.