Oddziały chrześcijan będą walczyć z IS

Zebrało się już co najmniej kilka zbrojnych grup złożonych z chrześcijan z Iraku, którzy są gotowi do walki przeciw Państwu Islamskiemu.

Ludność chrześcijańska w Iraku była większością. Mieszka tam bowiem kilkaset tysięcy Asyryjczyków. – Celem jest wyzwolenie naszej krainy na równinie Niniwy i późniejsze czuwanie nad bezpieczeństwem tego obszaru – powiedział wczoraj Yaco Jacob, chrześcijański parlamentarzysta z Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego.

Jacob mówi, że oddziały chrześcijańskie tworzą się w miejscu ich wygnania, czyli w autonomicznym Kurdystanie. Tam mają współpracować z kurdyjskimi peszmergami. W walkach mają brać udział zarówno Asyryjczycy nie uznający zwierzchnictwa papieża, jak i ci uznający – Chaldejczycy. Według parlamentarzysty w chwili obecnej jest już 450 przeszkolonych chrześcijan. Są związani z ruchem Oddziałów Obrony Równiny Niniwy.

Projekt powstania oddziałów chrześcijańskich powstał już latem. – Tysiące asyryjskich chrześcijan jest gotowych wrócić do Iraku, by bronić swoich bliskich i przyjaciół – twierdzi David William Lazar, kierujący American Mesopotamian Organization w Kalifornii. Jednostka miała uformować się w okolicach Niniwy. Władze Iraku i przedstawiciele Kurdystanu obiecali pomóc w tworzeniu oddziałów, jednak nie doszło do konkretnych czynów. Projekt został także skrytykowany przez patriarchę Louisa Raphaela I Sako, który uważa, że to państwo ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Z kolei kardynał Bechara Rai z Libanu powiedział, że chrześcijanie powinni pozostać w swoich domach i walczyć.

AMMO/kresy.pl, pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.