Odkryto szczątki ofiar NKWD

YouTube

We lwowskich ogródkach znaleziono masowe groby – ofiary to najpewniej więźniowie polityczni z więzienia NKWD. Możliwe, że są wśród nich Polacy.

O tym, że na ulicy Topolnej NKWD ukryło zwłoki zamordowanych więźniów politycznych, mówiono już od dawna, jednak dopiero makabryczne odkrycie skłoniło ukraińskich archeologów do przeprowadzenia badań w tym miejscu. Mieszkańcy domku jednorodzinnego znaleźli podczas prac w ogrodzie zagrzebane ludzkie szczątki. Archeolodzy, którzy wciąż prowadzą badania na ulicy Topolowej, potwierdzili odkrycie szczątek setek osób. Najpewniej byli to więźniowie polityczni zamordowani przez NKWD. Świadczą o tym ślady strzałów.

Więzienie nr 23, gdzie przetrzymywano ofiary, których zwłoki ukryto na Topolnej funkcjonowało we Lwowie w latach 40. i 50. Najbardziej znaną placówką NKWD w tym mieście były tzw. Brygidki na ul. Kazimierzowskiej. Szacuje się, że we wszystkich lwowskich więzieniach komunistycznych zgładzono ok. 4 tys. osób. Ukraińskim archeologom pozostały do zbadania jeszcze dwa hektary ziemi. Po zakończeniu ekshumacji szczątki ofiar komunistów będą pochowane na Cmentarzu Łyczakowskim.

MGOT/kresy.pl, pch24.pl

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.