ONZ przyjęło rezolucję ws. Syrii

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliła mapę drogową dla procesu pokojowego w Syrii. Zgodnie z nią tylko Syryjczycy będą decydować o przyszłości swojego kraju.

Wojna w Syrii rozpoczęła się ponad cztery lata temu. Dotychczasowe rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczyły jedynie kwestii humanitarnych albo też były blokowane przez Rosję czy Chiny, gdyż dysponują one prawem weta. Teraz nastąpił moment przełomowy.

Głównym punktem spornym pomiędzy stronami konfliktu jest postać prezydenta Syrii Baszara el-Assada, o którego przyszłości rezolucja nie wspomina jednak ani słowem.

Zdania zachodnich polityków są w tej kwestii spójne. – Proces ten wiąże się z koniecznością odejścia Baszara al-Assada, nie tylko ze względów moralnych, ale z powodu zniszczenia kraju i rozpętanej wojny. Nigdy nie będzie możliwe zaprowadzenie pokoju i jedności w Syrii, o ile on pozostanie u władzy – powiedział Philip Hammond brytyjski minister spraw zagranicznych.

Podobnie sądzi sekretarz stanu USA. – Prezydent Assad, w naszej ocenie stracił wiarygodność. Nie jest w stanie zjednoczyć kraju i zapewnić wiarygodność moralną, aby móc rządzić w przyszłości. Chcę po prostu powiedzieć, że to kwestia ideologii, a nie kwestia wyboru – stwierdził John Kerry.

Jedynie rosyjskie stanowisko w tej sprawie nie do końca pokrywa się z brytyjskim, czy amerykańskim. – Tylko poprzez dialog można położyć kres niewypowiedzianemu cierpieniu Syryjczyków. Tutaj jest również potwierdzenie podstawowych zasad politycznego rozstrzygnięcia, a mianowicie, że Syria powinna pozostać zjednoczona, ale świecka. To będzie bezpieczne dla wszystkich grup ludzi. Tylko Syryjczycy sami mogą zdefiniować swoją przyszłość. Jest to wyraźna odpowiedź na próby narzucenia rozwiązań z zewnątrz – w tym kwestii dotyczących prezydenta – powiedział Siergiej Ławrow minister spraw zagranicznych Rosji.

Rosyjski minister stwierdził także, że pierwszym podstawowym celem rezolucji jest przerwanie cierpienia Syryjczyków. Do oficjalnych rozmów dotyczących transformacji w państwie, z udziałem syryjskiego rządu i opozycji, ma dojść na początku stycznia.

Maj/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.