Pfizer miał szantażować rządy kilku państw w sprawie szczepionki i żądał dostępu do baz wojskowych

– Amerykańska firma Pfizer jest oskarżana o „zastraszanie” rządów państw Ameryki Łacińskiej w czasie negocjacji ws. zakupu szczepionki przeciwko Covid-19 – poinformował amerykański portal medyczny STAT, powołując się na analizy brytyjskiego Biura Dziennikarstwa Śledczego. Koncern Pfizer nie komentuje sprawy, natomiast nie byłaby to dla nich pierwszyzna. Lata wcześniej bowiem wybuchła afera, gdy okazało się, że Pfizer miał szantażować prokuratora Nigerii.

STAT przywołał informacje z brytyjskiego biura, wedle których Pfizer zwrócił się do części państw o udostępnienie swoich aktywów, jak np. budynki ambasad czy bazy wojskowe (sic!). Miało być to zabezpieczenie przed kosztami ewentualnych przyszłych spraw sądowych.

– W przypadku jednego z krajów Ameryki Łacińskiej żądania farmaceutycznego giganta doprowadziły do trzymiesięcznego opóźnienia w zawarciu umowy w sprawie szczepionek. W przypadku Argentyny i Brazylii w ogóle nie doszło do porozumienia z Pfizerem – informuje bankier.pl powołując się na artykuł ze STAT.

WESPRZYJ NASZ PORTAL I DORZUĆ SIĘ DO ZRZUTKI! SZCZEGÓŁY TUTAJ

– Urzędnicy z Argentyny i innego kraju Ameryki Łacińskiej, którego nie można wymienić z nazwy, bo podpisał z Pfizerem umowę o poufności, powiedzieli, że negocjatorzy firmy zażądali większej niż zwykle rekompensaty za roszczenia cywilne wniesione przez obywateli, którzy po zaszczepieniu będą cierpieć z powodu poważnych zdarzeń niepożądanych – czytamy.

Ponadto Pfizer miał także żądać, by poszczególne państwa zapłaciły za ewentualne sprawy cywilne wszczęte w wyniku zaniedbań, oszustw czy też złej woli samego koncernu. W przypadku Argentyny i Brazylii, żądał również państwowych aktywów jako zabezpieczenia na poczet przyszłych kosztów prawnych.

– Jeden z urzędników rządowych ds. zdrowia, który był obecny podczas negocjacji w tym niewymienionym z nazwy kraju, określił żądania firmy Pfizer jako „zastraszanie na wysokim szczeblu” i powiedział, że rząd czuje się, jak „trzymany dla okupu” w celu uzyskania dostępu do szczepionek ratujących życie – podaje STAT.

Jeśli chodzi o Pfizera i szantaże, nie byłaby to nowość. Na stronie „Wirtualnej Polski” chociażby możemy znaleźć informację z 2010 roku o aferze z udziałem koncernu. Pfizer miał szantażować prokuratora Nigerii, by ten wstrzymał dochodzenie w sprawie testowania przez koncern leku Trovan na dzieciach. Zginęło ich wówczas 11.

STAT poinformowało, że „Pfizer odmówił komentarza na temat zarzutów dotyczących jego żądań w negocjacjach, powołując się na 'trwające negocjacje, które są prywatne i poufne'”.

bankier.pl / wp.pl / statnews.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.