PiS zwiększa budżet

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt budżetu na rok 2016, zgodnie z którym w porównaniu do projektu koalicji PO-PSL znacznie wzrastają zarówno wydatki, jak i dochody budżetowe. Deficyt pozostaje na podobnym poziomie.

Wpływy zaplanowano na 313 mld zł (wobec 296,9 mld zł zaplanowanych przez PO-PSL), a wydatki na 368 mld zł (wobec 351,5 mld zł). Deficyt w 2016 r. wyniesie 54,7 mld zł (54,6 mld zł w projekcie PO-PSL).

 – Część z tych dochodów powiększy się w sposób trwały, bo poprzez wzrost podatków od sklepów i od banków – za co jednak w końcu zapłacą sami konsumenci i osoby mające oszczędności. Inna część ma niestety charakter jednorazowy np. przesunięty na 2016 wpływ dochodów z aukcji częstotliwości (9,2 mld zł) – skomentował dr Jacek Adamski, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – W 2016 budżet nadal wygląda dość bezpiecznie. Jednak w 2017 i latach następnych takich jednorazowych wydarzeń już nie będzie i spełnianie pozostałych obietnic wyborczych PIS może być już dużo trudniejsze – dodał.

Pracodawcy jednak bardziej obawiają się czego innego: projektu ustawy PiS, w którym modyfikacji ulega mechanizm regulujący dopuszczalny wzrost wydatków oraz projektu ustawy nowego rządu, według którego zmieni się mechanizm regulujący dopuszczalny wzrost wydatków. Według niektórych ekonomistów, te zmiany oznaczają podwyższenie limitu wydatków w 2016 r. o 5,5-9,5 mld zł.

jap/nczas.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.