Turcja i Izrael nawiązują poprawne stosunki

Po sześcioletnim kryzysie w relacjach między Turcją a Izraelem, spowodowanym przez zestrzeleniem przez siły izraelskie tureckich samolotów, oba kraje zgodziły się na ugodę.

foto: twitter.com/ILNewsFlash
foto: twitter.com/ILNewsFlash

Izrael zapłaci Turcji 20 mln. dolarów odszkodowania za śmierć dziewięciu tureckich obywateli w 2010 r. Oprócz tego Tel Awiw zezwolił Ankarze na dostarczenie pomocy Palestyńczykom w strefie Gazy przez port Aszdod. Turcja będzie mogła także wspierać tamtejsze projekty budowlane tj. budowa szpitala czy elektrowni.

Turcja również zgodziła się na ustępstwa i obiecała zakończyć postępowania sądowe przeciwko czterem urzędnikom wojskowym z Izraela, którzy wzięli udział w nalocie na turecki statek. Ankara ma także zwalczać działania Hamasu na obszarze swojego kraju, z którym podejmie rozmowy w sprawie wypuszczenia izraelskich cywilów. Oba kraje uzgodniły warunki nawiązania stosunków dyplomatycznych i zgodziły się znieść wszelkie sankcje. Na tym porozumienia się nie kończą. Cały czas trwają negocjacje w sprawie przyszłej współpracy energetycznej oraz walki z terroryzmem w Syrii.

Turecko-izraelska umowa nie podoba się władzom Egiptu, które prawdopodobnie będą namawiać Izrael z wycofania się z bliższych stosunków z Turcją. Egipt nadal jest sojusznikiem regionalnym Izraela. Realizacja tureckich projektów budowlanych  w strefie Gazy może spowodować napięcia między Erdoganem, a Abdel Fattah el-Sisim, który chce ograniczyć wpływy Turcji w Gazie.

Mas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.