Polacy z Kazachstanu zagrożeni powodzią

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Powódź, która od początku kwietnia trwa w Kazachstanie, dotknęła mieszkających tam Polaków. Władze ewakuowały ponad 250 osób, z czego 80 proc. to Polacy. Organizacje repatriantów domagają się, by rodaków, którzy w powodzi stracili cały swój dobytek, przetransportowano do Polski.

Zagrożenie powodziowe w zamieszkanych przez Polaków wsiach trwa już od początku kwietnia. Poziom wody podnosi się w zastraszającym tempie – przez pół godziny przybyło aż 2 m. W miejscowości Donieckoje ucierpiało 55 gospodarstw, w Jasnej Polanie – 27. To właśnie w tych dwóch wsiach mieszka najwięcej Polaków. Polski konsul planuje udać się do Kazachstanu dopiero w przyszłym tygodniu. Organizacje kresowiaków chcą, by władze zaczęły działać szybciej i umożliwiły rodakom z zalanych terenów powrót do ojczyzny. Apelują o to m.in. Aleksandra Ślusarek oraz Robert Wyszyński ze Związku Repatriantów RP.

Większość poszkodowanych przez żywioł rodaków posiada Kartę Polaka – to ich rodziny będą ewakuowane. Niestety, wielu Polaków obawia się negatywnych reakcji otoczenia na fakt, iż mają oni taki dokument. Z tego powodu nie ujawniają się i trudniej jest im pomóc. Poszukiwania miejsc, w których mogliby zatrzymać się powodzianie, wciąż trwają. Swoje wsparcie w ewakuacji poszkodowanych Polaków z Kazachstanu obiecała senator Janina Sagatowska, szefowa Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

MGOT/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.