Polska traci 5 proc. PKB rocznie

foto: Freeimages.com
foto: Freeimages.com

Tak wynika z najnowszego raportu Global Financial Integrity, międzynarodowej organizacji, która przeprowadza analizy nielegalnych przepływów finansowych. To daje aż 90 mld złotych rocznie i 20 miejsce na liście najbardziej okradanych państw według „Gazety Finansowej”.

Jak mówi prezydent organizacji Raymond Baker, nielegalne przepływy to największe wyzwanie i problem dla gospodarczych mocarstw świata. Problem ten powstaje z powodu nieodpowiedniej kontroli nad zagranicznym kapitałem. W rankingu znajdujemy się obok takich państw jak Meksyk, Indie,  Malezja czy Rosja.

Analiza ekonomistów wykazała, ze ponad 80 proc. oszustw to tzw. „misinvoicing” (oszustwa fakturowe) na linii eksport – import. Drugi jest kapitał spekulacyjny, czyli „hot money”. Z oświadczenia NIK wynika , że korzenie problemu tkwią w braku wystarczającej ilości działań, które nie pozwoliłyby na taką ilość uchyleń od opodatkowania się zagranicznym kapitałom. Proceder trwa dzięki transferowaniu pieniędzy poza Polskę, jak wykazały kontrole Izby.

Podo/polskaniepodlegla.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Enable Notifications    OK No thanks