Polskie pieniądze znikają w niemieckich koncernach

foto: Freeimages.com
foto: Freeimages.com

Analiza Global Financial Integrity, międzynarodowej organizacji, prowadzącej badania na temat nielegalnych przepływów finansowych, wyjaśnia przyczyny nieprzychylności niemieckich mediów wobec nowych władz w Polsce oraz pogróżki pod ich adresem. 

Jak obliczył Global Financial Integrity, w ciągu ostatnich lat przez niemieckie koncerny zostało wydrenowane z Polski 30 miliardów dolarów. „Za granicę trafia aż 5 proc. polskiego PKB, czyli ok. 90 mld zł rocznie. Najwięcej kradną zagraniczne korporacje i niemieckie firmy” – czytamy na portalu gf24.pl, który powołuje się na szacunki Global Financial Integrity. Dane z analizy Global Financial Integrity rzucają nowe światło na postawę niemieckich mediów po ostatnich wyborach w Polsce. Wyjaśniają także kontrastujące z nią milczenie za czasów rządów Platformy i PSL.

„Jeśli przyjmiemy, że ok. 65 proc. eksportu-importu Polski jest wytwarzane przez firmy z kapitałem zagranicznym, z czego ok. 50 proc. to firmy niemieckie, można oszacować, że Niemcy nielegalnie wyprowadzają z Polski ok. 30 mld zł rocznie” – wylicza dalej na swoich łamach gf24.pl. Polska uplasowała się na 20 miejscu w rankingu najbardziej nielegalnie wyzyskiwanych przez zagraniczne koncerny krajów świata. Co więcej, jako jedyna na liście jest członkiem Unii Europejskiej. Ze statystyk opublikowanych na stronie Global Financial Integrity wynika, że poziom wycieku nielegalnych pieniędzy w 2004 roku był wysoki, wyhamował nieco w latach 2005 – 2007 i spadał siłą inercji, by potem rosnąć i osiągnąć apogeum w 2012 roku.

Maj/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.