Polskie zwycięstwo pod Monte Cassino

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Dziś mija 71. rocznica zdobycia przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa klasztoru na Monte Cassino. Kończyła się w ten sposób trwająca przeszło 5 miesięcy krwawa batalia, której finałem było oswobodzenie Rzymu i wyzwolenie Włoch.

Bitwa o benedyktyńskie opactwo na Monte Cassino była niezwykle krwawa i składała się z czterech etapów. Pierwsze trzy wiązały się z nieskutecznymi szturmami wojsk alianckich na głęboko ufortyfikowane pozycje niemieckie. Również zwycięstwo Polaków okupione zostało tysiącami ofiar, ale to polska flaga w dniu 18 maja 1944 roku załopotała nad ruinami opactwa.

W czasie całej kampanii na terenach Italii, między wrześniem 1943 a majem 1945 roku, siły sprzymierzonych straciły blisko 312  tys. poległych i rannych. Niemieckie straty to prawie 435  tys. zabitych i rannych. Straty polskie w samej bitwie to 924 zabitych, 2930 rannych i 345 zaginionych. W walkach o zdobycie klasztoru, który był elementem niemieckiej Linii Gustawa, wzięli udział Amerykanie, Francuzi, Brytyjczycy, Hindusi, Nowozelandczycy, Polacy, Kanadyjczycy i Południowi Afrykanie. Była to druga w dziejach Europy „Bitwa narodów”.

W ocenie historyków, kampania włoska była bardzo źle przygotowana i prowadzona. Opinia ta dotyczy także działań aliantów w trakcie walk o Monte Cassino. Szczególnej krytyce zostały poddane działania dowódców i sztabów amerykańskich. Jako całkowicie bezmyślną, graniczącą wręcz ze zbrodnią, wymienia się bombardowanie opactwa przez lotnictwo amerykańskie, tym bardziej, że w samym klasztorze nie było stanowisk niemieckich. Zniszczony został nieocenionej wartości zabytek kultury chrześcijańskiej, wznoszony przez wieki, począwszy od VI w.

Mug/Peter Caddick-Adams – Monte Cassino: Piekło dziesięciu armii, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, Zbigniew Wawer – Monte Cassino. Wyd. Bellona, Warszawa 2009

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.