Nowe porządki w TVP

Komisja Etyki Telewizji Polskiej wprowadziła w życie nowy kodeks etyczny dla swoich dziennikarzy. Jest w nim mowa także o tym, że dziennikarze niegdyś współpracujący z tajnymi służbami PRL „nie mają moralnego prawa do pracy w telewizji publicznej”.

Nowy, rozszerzony kodeks etyczny dla dziennikarzy TVP posiada zapis dotyczący współpracy ze służbami PRL. Wynika z niego, że niektórzy dziennikarze mogą stracić pracę. W zapisie zaznaczono, że „dziennikarze, którzy byli pracownikami tajnych służb PRL lub z nimi współpracowali, nie mają moralnego prawa do pracy w telewizji publicznej”.

W dokumencie podkreślono również, że dziennikarze nie mogą pracować dla obecnych cywilnych bądź wojskowych służb specjalnych, ani przyjmować od nich jakichkolwiek zleceń. Dokument zawiera też zapis mówiący o tym, że dziennikarz z publicznych mediów powinien dokładać wszelkich starań, by zachować bezstronność i niezależność oraz pokazać zróżnicowane poglądy. Zapis ten dotyczy także nastawienia dziennikarzy wobec gości i rozmówców TVP.

Zaznaczono, że „dziennikarz zachowuje równy dystans wobec polityków różnych orientacji. Niedopuszczalny jest lekceważący lub stronniczy stosunek do kandydatów w wyborach parlamentarnych, prezydenckich lub samorządowych. Dziennikarz nie może dyskryminować któregokolwiek ze swoich rozmówców ani zachowywać bierności wobec obraźliwych zachowań zaproszonych gości utrudniających wypowiedzi ich oponentom”.

Nowy kodeks zawiera także zapis dotyczący dziennikarza w tym, „by jego prywatne kontakty z politykami lub ludźmi biznesu nie wpływały negatywnie na rzetelność i bezstronność informacji i opinii”. Zabroniono też współpracy i wspierania organizacji politycznych oraz publicznego deklarowania swoich preferencji wyborczych oraz ideologicznych.

W kodeksie jest również mowa o sposobie wypowiadania się dziennikarzy TVP w Internecie. „Dziennikarz nie powinien publikować w Internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie. Dotyczy to szczególnie wypowiedzi na temat polityki, spraw międzynarodowych, życia społecznego, ekonomii, mediów, kwestii moralnych, etycznych, religijnych, a także działalności TVP”.

Szy/niezalezna.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.