Powstaną mundury dla Żołnierzy Wyklętych

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawi wzór munduru kombatanta dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W planach resortu jest to krok do uznania Żołnierzy Niezłomnych za formację wojskową.

Mundur ten ma przysługiwać osobom walczącym w podziemiu antykomunistycznym – drugiej konspiracji w latach 1944 – 1956. Jak powiedział wiceszef MON Wojciech Fałkowski, wzór ma nawiązywać do munduru wojskowego z 1939 roku. Jutro odbędzie się konferencja prasowa w Muzeum Wojska Polskiego, w której udział weźmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprezentowany prototyp munduru. Szef resortu obrony ma także niedługo podpisać decyzję ws. obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz odezwę z okazji święta skierowaną do żołnierzy Wojska Polskiego.

MON, przygotowując mundury, chce uhonorować osoby, które zbrojnie walczyły z komunistycznym okupantem, zatem kombatantom biorącym udział w obchodach zostanie nadany odpowiedni prestiż. Do tej pory nie istniało jednolite umundurowanie i tylko część z kombatantów na uroczystości zakładała mundur wojskowy, natomiast pozostali wkładali cywilne ubrania wzbogacone wojskowymi emblematami i odznaczeniami.

„Cieszę się, że bohaterowie będą godnie wyróżnieni. Ci ludzie byli awangardą polskiej elity patriotycznej. Mieli odwagę ryzykować życiem i majątkiem swoim i swoich najbliższych w walce o wolność swojej ojczyzny. Należy im się pamięć i powinni zostać wyróżnieni” – mówił „Codziennej” wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek.

– Jako kombatanci mamy mundury wojskowe. Mają one już ponad 40 lat. Warto zatem je odnowić. To powinno zostać przeprowadzone – stwierdził mjr Ryszard Jabłoński, prezes piotrkowskiego oddziału Związku Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Nie jest to pierwsza inicjatywa uhonorowania kombatantów poprzez nadanie im munduru wojskowego. W 1922 roku ukazały się przepisy określające krój i kolor munduru weteranów Powstania Styczniowego. Ich ubiór składać się miał z surdutu, spodni, płaszcza i czapki rogatywki. W II RP kombatanci powstania styczniowego cieszyli się powszechnym szacunkiem – nawet generałowie Wojska Polskiego salutowali im jako pierwsi. Powstańcy brali udział we wszystkich uroczystościach państwowych. Otrzymywali też stałą pensję.

Maj/niezalezna.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.