Premier Litwy o edukacji Polaków

Premier Litwy, Algirdas Butkevičius stwierdził, że w jego państwie sytuacja mniejszości narodowych jest najlepsza w Europie. Oskarżył również Akcję Wyborczą Polaków na Litwie o uprawianie polityki populistycznej.

– Sytuacja mniejszości narodowych na Litwie jest najlepsza w Europie, a AWPL uprawia populizm – oskarża premier Butkevičius.

Premier Butkevičius oświadczył również, że rząd Litwy „wpompowuje” w oświatę Polaków miliony euro. Premier podał również sumy, jakimi operuje Ministerstwo Oświaty i Nauki, z których wynika, że średnio koszyk ucznia na Litwie wynosi 1604 euro, a na przykład w Solecznikach wynosi on już 2224 euro. -To o 38,6 proc. więcej niż średnia krajowa – podkreślił Butkevičius.

Premier wskazał również na sumy, jakie otrzymują gimnazja mniejszości narodowych w stosunku do litewskich. Te pierwsze mają otrzymywać 592 tys. euro, zaś drugie 484 tys. euro, czyli „różnica wynosi ponad 100 tys. euro”.

Butkevičius dodał, że na Litwie funkcjonuje aż 70 polskich szkół. – Dajemy możliwość kształcenia się w ojczystym języku od przedszkola do uniwersytetu – chwali się Butkevičius.

Jednak wbrew temu, co mówi premier, na Litwie często zdarzają się protesty przedstawicieli polskiej mniejszości. Demonstracje dotyczą najczęściej skandalicznego traktowania polskich placówek oświatowych. W ostatnim z protestów, który miał miejsce dwa dni temu, udział wzięło 2 tys. osób. Demonstranci protestowali przeciwko zamykaniu polskich szkół i przeciwko katastrofalnej sytuacji polskich pracowników socjalnych w przedszkolach.

Szy/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.