Przełomowe odkrycie na Wenus! Naukowcy potwierdzili obecność gazu, który „jest produkowany przez istoty żywe”

– W chmurach Wenus odkryliśmy fosforowodór, gaz, który zgodnie z aktualną wiedzą, jest produkowany przez istoty żywe – powiedział dr Janusz Pętkowski z Massachusetts Institute of Technology. – Jeśli fosforowodór nie jest wytwarzany przez organizmy żywe, to musi być wytwarzany przez bardzo nietypową geologię planety lub bardzo nietypową chemię atmosfery – dodał.

– Fosforowodór wykorzystujemy na co dzień w walce ze szkodnikami niszczącymi uprawy, głównie owadami czy gryzoniami. Podczas I wojny światowej był używany jako chemiczny środek bojowy – mówi astrobiolog Piętkowski.

Fosforowodór na Ziemi występuje w środowiskach beztlenowych, np. na mokradłach lub w jelitach, gdzie tworzą go bakterie. Tworzy się go także w procesach przemysłowych.

Odkrycie oficjalnie ogłosiło dziś Królewskie Towarzystwo Astronomiczne podczas zwołanej specjalnie z tego powodu konferencji prasowej.

Jednak nie oznacza to jeszcze, że udało się odkryć na pewno życie pozaziemskie. – Odkrycie śladów fosforowodoru nie jest ostatecznym dowodem na istnienie życia pozaziemskiego. Taki dowód uzyskamy, gdy wyślemy tam statek kosmiczny i uda nam się to „życie” przechwycić i zobaczyć na własne oczy – zaznacza.

– Jeśli fosforowodór nie jest wytwarzany przez organizmy żywe, to musi być wytwarzany przez bardzo nietypową geologię planety lub bardzo nietypową chemię atmosfery – wyjaśnia.

Wenus jest drugą planetą od Słońca w naszym układzie. Temperatura powierzchni wynosi około 465 stopni Celsjusza. Nie ma na niej wody, zaś ciśnienie przy powierzchni jest ponad 90-o krotnie większe, niż na naszej planecie. 96,5 proc. atmosfery to dwutlenek węgla, zaś 3,5 proc. – azot. Planetę w całości pokrywają chmury zbudowane z ciekłego, stężonego kwasu siarkowego z niewielkimi śladami wody.

Pokrywa chmur znajduje się o wiele wyżej, niż na Ziemi, bo na wysokości 48-60 km. W dolnych warstwach chmur temperatura wynosi 90 stopni Celsjusza, zaś w górnych spada do około 0. Na wysokości pokrywy chmur ciśnienie jest podobne, jak przy powierzchni Ziemi.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.