Ustawa o prokuraturze zaskarżona przez RPO

foto: Wistula, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Wistula, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaskarżył dziś do Trybunału Konstytucyjnego przepisy nowego prawa o prokuraturze. – Ustawa ta nadała ogromne uprawnienia politykowi, czyli ministrowi sprawiedliwości – mówi RPO.

Od 4 marca weszła w życie reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prokurator generalny otrzymał też uprawnienia do bezpośredniego kierowania prokuraturą.

RPO zaskarżył pięć zapisów ustawy. Bodnar wskazuje, że ustawa nakazuje prokuratorom wykonywanie poleceń ministra sprawiedliwości w sprawach konkretnych czynności procesowych w indywidualnych postępowaniach, uprawnia ministra do zmiany lub uchylenia decyzji prokuratora, przejmowania spraw prowadzonych przez prokuratorów oraz do udostępniania informacji z konkretnej sprawy osobom, które nie pełnią funkcji publicznych. Ustawa umożliwia też ministrowi, bez wymogu uzyskania zgody prokuratora prowadzącego postępowanie, przekazanie mediom informacji z toczącego się śledztwa.

Rzecznik zauważa, że takie regulacje są niekonstytucyjne. „Minister sprawiedliwości może bezpośrednio wpływać na prowadzenie konkretnych spraw, decydować o zatrzymaniu, przeszukaniu czy tymczasowym aresztowaniu. Może o tym informować media, a także może ujawniać tajemnicę śledztwa osobom, które nie pełnią żadnych funkcji publicznych” – czytamy na stronie RPO.

CWIK/interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Enable Notifications    OK No thanks