Sądy znów z inicjatywą dowodową

Zmiana formuły procesu karnego weszła w życie. Ustawa zakłada powrót sądów do inicjatywy dowodowej i zostaje przywrócony proces, którego zasadą jest nadrzędność prawdy materialnej w stosunku do kontradyktoryjności. 

Ustawa zobowiązuje również sąd karny do samodzielnej aktywności w toku procesu. Zmiany skrytykowała Krajowa Rada Sądownictwa oraz Naczelna Rada Adwokacka. – Wracamy do zasady sądu, który sam dochodzi, a przynajmniej powinien dochodzić do własnych ustaleń, a nie tylko opiera się na tym, co zaprezentują mu strony. Wiadomo, że strona, która jest bogatsza i sprawniejsza, zdominowałaby stronę słabszą ekonomicznie, mentalnie i procesowo. Stąd wydaje się, że jest to ze wszech miar konieczne dla przywrócenia państwa prawa i sprawiedliwości równej dla wszystkich – mówi mecenas Piotr Andrzejewski w odpowiedzi na zarzuty wobec nowej ustawy.

Nastąpi również przyspieszenie postępowań instancji odwoławczej, ponieważ sąd drugiej instancji będzie obowiązany dopuścić dowody z urzędu, niezbędne w celu realizacji zasady prawdy materialnej.  Ma to skutkować kończeniem spraw już w drugiej instancji, a nie uchylaniem i ponownym rozpatrywaniem.

Szy/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz