Setki tysięcy ewakuowanych ludzi w Kaliforni. Tama może runąć

Największa w Stanach Zjednoczonych tama pęka. Służby ewakuują prawie 200 tysięcy osób z zagrożonych terenów. Tama uszkodzona została z powodu obfitych opadów po latach suszy.

Wikimedia Commons (łączone)
Wikimedia Commons (łączone)

Zagrożenie było tak niewiarygodne dla mieszkańców, że służby musiały wielokrotnie podkreślać podczas komunikatów, że „to nie są ćwiczenia”.

Dzisiaj po raz pierwszy od wybudowania obiektu woda musiała płynąć przez przelew awaryjny. – Tama była bliska runięcia – informują przedstawiciele lokalnych władz.

Krajowa Służba Meteorologiczna podaje, że w przypadku zawalenia się struktury, „skutkowałoby to niekontrolowanym uwolnieniem wód z jeziora Oroville”.

Aby obniżyć poziom wody, na którym zbudowana jest tama o wysokości 230 metrów, ze zbiornika wylewano ok. 2,8 tys. metrów sześciennych wody na sekundę. Proces rozpoczęto już w czwartek. Wówczas zauważono, że w budowli brakuje betonowych bloków. „Los Angeles Times” informuje, że trwają prace, by zatkać ubytki w konstrukcji.

W razie przerwania zapory, olbrzymie ilości wody z kanału rezerwowego Oroville zalałyby tereny na których żyją ludzie. Zapora i jezioro Oroville znajdują się 230 metrów nad siedzibami ludzkimi w mieście o tej nazwie.

Ta największa w całych Stanach Zjednoczonych zapora powstała w latach 60. XX wieku. Obiekt na rzece Feather ulec miał awarii podczas obfitych opadów deszczu.

CWIK/Pch24.pl, Gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.