Spalili muzeum UPA

foto: WIkimedia Commons
foto: WIkimedia Commons

Nieznani sprawcy spalili muzeum UPA koło Lwowa. Zdarzenie miało miejsce w czasie, gdy w Kijowie ukraińscy neonaziści maszerowali ku czci Stepana Bandery.

Muzeum oddano do użytku zaledwie w 2014 roku. Mieściło się ono w kryjówce UPA we wsi Basiówka. Po wojnie zainstalowano drukarnię, w której bandyci drukowali swoje nacjonalistyczne materiały propagandowe. Kryjówka została rozbita przez NKWD w 1955 roku.

Podziemne wnętrze muzeum UPA w Basiówce wzmocnione było oryginalną drewnianą konstrukcją. W bunkrze-muzeum znajdowały się m.in. dwupoziomowe drewniane prycze oraz elementy umundurowania i uzbrojenia UPA z czasów II wojny światowej. Podejrzewa się, że drewniana konstrukcja muzeum została polana substancją łatwopalną i podpalona. Z muzeum UPA zostały tylko zgliszcza. W sprawie podpalenia muzeum śledztwo wszczęła obwodowa policja ze Lwowa. Dochodzenie i ustalenie sprawców będzie jednak trudne, bo podpalacze nie zostawili po sobie żadnych śladów.

Jest to pierwsze poważne zniszczenie pamiątek po nazistach ukraińskich na terenie tego kraju. Dotychczas niszczono jedynie pomniki ku czci ludobójców banderowskich na terenie III RP.

Jas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.