Stefan Banach Ukraińcem?

foto: Pawel Swiegoda (Paberu), „Stefan Banach monument in Kraków”, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Pawel Swiegoda (Paberu), „Stefan Banach monument in Kraków”, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Wybitny polski matematyk, Stefan Banach, w ukraińskiej wersji Wikipedii został nazwany „ukraińskim matematykiem”. Jest to kolejna akcja Ukraińców przeciwko Polsce.

Rodzice Stefana, Stefan Gręczek oraz Katarzyna Banach, byli góralami. Ich życie rodzinne było skomplikowane, niemniej nic nie wskazuje na to, by byli Ukraińcami. Sam Stefan uczył się w jednej z najstarszych szkół w Polsce – Gimnazjum św. Anny, dzisiaj I Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Jest to ta sama szkoła, która kształciła takie wybitne osobistości jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Feliks Koneczny. Wśród wielu innych znanych uczniów ciężko doszukać się Ukraińców.

Mimo tego ukraińscy internauci przypisali polskiemu matematykowi własną narodowość.

Stefan Banach był jednym z założycieli lwowskiej szkoły matematycznej, słynącej nie tylko w kraju ale i na świecie. Jej przedstawiciele, prawdziwa elita naukowa narodu polskiego, wiele wycierpieli od obu okupantów w czasie II wojny światowej. Banach po wojnie planował, jak wielu naukowców ze Lwowa, wyjechać do Krakowa, jednak zmarł w tym mieście w sierpniu 1945 roku. Jego pogrzeb był manifestacją polskości w mieście wyrwanym Polsce.

O polskości Stefana Banacha mówią wszystkie inne wersje językowe Wikipedii. Jak na razie więc Ukraińcy są osamotnieni w naturalizowaniu naszego rodaka. Należy jednak przypomnieć, że wiele osób, które żyły we Lwowie było Polakami. Miasto to bowiem należało do Polski.

Ofiarami podważania przynależności narodowej padają także inni Kresowiacy, m.in. Kościuszko i Mickiewicz.

CWIK/Wiki, pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz