Stołeczna reprywatyzacja pod lupą

Wrocławscy prokuratorzy przyjrzą się w jaki sposób dokonywana była stołeczna reprywatyzacja. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Do stolicy Dolnego Śląska trafiło dziewięć postępowań ws. warszawskich nieruchomości.

foto: YouTube
foto: YouTube

Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej poinformowała dzisiaj, że wniosek prokuratury został złożony 23 sierpnia. Bialik dodała także, iż prokurator generalny Zbigniew Ziobro wielokrotnie podkreślał potrzebę prawnego zabezpieczenia bezprawnie przejmowanych nieruchomości. Rzecznik przypomniała, że w poniedziałek wydał on wytyczne ws. zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim oraz o przestępstwa oszustwa, które skutkują utratą przez poszkodowanych prawa własności nieruchomości.

Bialik wyjaśniła również, że zgodnie z tymi wytycznymi w sprawach, w których przedmiotem przestępstwa jest nieruchomość, prokuratorzy powinni składać pozwy mające na celu przywrócenie prawa własności nieruchomości. Pozwy te powinny zawierać wnioski o zabezpieczenie roszczenia poprzez np. wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej.

Od kwietnia Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Działania te dotyczą prawidłowości decyzji z lat 2010-2016, głównie co do zwrotów warszawskich gruntów i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 roku. Kontrola obejmuje m.in. dokumentację postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dot. nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Z Prokuratury Okręgowej w Warszawie do Wrocławia zostało przekazanych dziewięć postępowań dot. stołecznych nieruchomości. Chodzi m.in. o nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 – obecnie Plac Defilad 1 – oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Ponadto sprawdzana jest także prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych, m.in. z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy oraz z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Maj/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz