Stowarzyszenie Magnum składa skargę do KRRiT na paszkwil w TVP

Stowarzyszenie Strzeleckie „Magnum” wysłało skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na TVP. Chodzi o paszkwil w programie „Alarm!” na temat broni czarnoprochowej.

– Stowarzyszenie Strzeleckie „Magnum” z siedzibą we Wrocławiu wnosi skargę na Telewizję Polską S.A. w związku z wyemitowanym w dniu 20 maja 2020 roku o godzinie 20:05 na antenie TVP 1 programem pt. „Alarm!”, w części dotyczącej postrzelenia z broni czarnoprochowej kobiety w Legnicy oraz nabywania i posiadania przez obywateli takiej broni, a w szczególności na fragment programu zrealizowany przy użyciu ukrytej kamery – czytamy w skardze.

– W ocenie członków Stowarzyszenia program nacechowany był rażącym brakiem obiektywizmu, stronniczością i nie skrywaną wrogością nadawcy wobec broni czarnoprochowej oraz nosił znamiona manipulacji widzem. Rażący brak obiektywizmu wynikał z faktu, że obok obrazów przestępczego użycia broni palnej czarnoprochowej, nadawca zaniechał zaprezentowania użycia broni czarnoprochowej w słusznej obronie koniecznej. Nadawca zafałszował obraz używania broni czarnoprochowej pokazując jej zupełnie wyjątkowe przestępcze użycie, a zaniechał zaprezentowania tej broni jako przedmiotu zawodów sportowych, inscenizacji historycznych, a właśnie tak broń tego rodzaju jest używana w Polsce – zaznaczono.

W skardze podkreślono również, że „informacje medialne w tym zakresie są swobodnie dostępne w Internecie”.

– W ten sposób opinia publiczna została wprowadzona w błąd jakoby broń palna czarnoprochowa była wykorzystywana wyłącznie w celach przestępczych, „zabijała Polaków”, a odbiorcy programu nie mogli poznać przypadków użycia takiej broni w społecznie słusznych, pożądanych i akceptowalnych celach – stwierdzają autorzy skargi.

Odniesiono się także do użycia ukrytej kamery w legalnym sklepie prowadzącym legalną działalność.

– Zabieg zastosowany podczas realizacji części programu w sklepie z bronią, polegający na ukrytym rejestrowaniu obrazu i dźwięku i przeprowadzona tam „prowokacja dziennikarska” miały wzbudzić w odbiorcach uczucie strachu i zagrożenia oraz stworzyć wrażenie i wywołać niepokój, że sprzedaż (nabywanie) i posiadanie broni czarnoprochowej to działania podejrzane, kojarzone z działalnością przestępczą i dziejące się na granicy prawa. W istocie w „ukrytej kamerze” przedstawione zostały zgodne z prawem (zgodne z ustawą o broni i amunicji oraz ustawą o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym) zasady sprzedaży broni czarnoprochowej oraz prochu czarnego dymnego. Jednak widz miał wrażenie, że przedstawiane są informacje obrazujące zakazany proceder, które to wrażenie wywołane zostało filmowaniem „ukrytą kamerą” i zamazanym obrazem twarzy sprzedawcy – wyjaśnia stow. Magnum.

– Zdaniem wnoszących skargę członków Stowarzyszenia Strzeleckiego „Magnum” przeprowadzona przez realizatorów programu „Alarm!” „prowokacja” z użyciem ukrytej kamery była w rzeczywistości manipulacją odbiorcą, co stanowi rażące naruszenie zasad etyki, obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej oraz stoi w jaskrawej sprzeczności z funkcją informacyjną i misją społeczną mediów publicznych – stwierdzono.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.