20 marca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Święto Objawienia Pańskiego

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Dziś katolicy na całym świecie obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną popularnie świętem Trzech Króli. Święto celebrowane jest również w Kościele prawosławnym, gdzie przypada na 19 stycznia.

Święto Objawienia Pańskiego obchodzone jest już od IV w. Ma zachęcać do rozważania teofanii i skłaniać do zastanawiania się nad obecnością Boga w historii człowieka.

Wydarzeniem, wokół którego koncentrują się obchody uroczystości, jest pokłon trzech mędrców ze Wschodu, opisany w Ewangelii według św. Mateusza. Stąd popularna w wielu krajach nazwa uroczystości – Święto Trzech Króli. Podczas Mszy Św. w tym dniu święcone są kadzidło, woda oraz kreda, którą wierni oznaczają drzwi swoich domów, pisząc litery K+M+B oddzielone krzyżem –  skrót od imion mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Tradycja ta pochodzi od modlitwy z 1970 roku, która jest prośbą o wstawiennictwo u Chrystusa poprzez mędrców. Brzmi ona następująco: „Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.”

W wielu krajach, przede wszystkim w Hiszpanii i Meksyku, ze świętem związana jest tradycja organizowania Orszaku Trzech Króli.

W przedwojennej Polsce 6 stycznia był dniem wolnym od pracy, co zmieniły komunistyczne władze marionetkowego państwa PRL w latach 60. Po licznych apelach, w 2010 r. święto Trzech Króli znów uzyskało status dnia wolnego. Jest ono również świętem nakazanym i wierni Kościoła Katolickiego zobowiązani są w ten dzień do uczestnictwa we Mszy świętej.

MGOT/Wiki, dziennikparafialny.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net