Ukraiński student obraził ofiary Majdanka

Vlad Kucher, student z Ukrainy, znieważył pamięć o ofiarach pomordowanych w obozie koncentracyjnym w Majdanku. Za swój czyn został już wydalony ze szkoły, a sprawą zajmie się prokurator. Kucher musi ponadto opuścić Polskę.

Ukrainiec sfotografował swoją rękę w obelżywym geście skierowaną w stronę pomnika ofiar w Majdanku. Zdjęcie przez niego udostępnione wywołało oburzenie wśród opinii publicznej w Polsce. Wczoraj media informowały, że Ukrainiec został już usunięty ze szkoły w Lublinie, gdzie studiował. Sprawą znieważania pamięci ofiar zajmie się prokurator, on zaś może usłyszeć zarzut do nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym.

Wczoraj Powiernictwo Kresowe złożyło doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Lublinie.- Wstępnie możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z nawoływaniem do nienawiści na tle narodowościowym – powiedział Marcin Kozak, zastępca prokuratora rejonowego w Prokuraturze Rejonowej w Lublinie.

Prokuratura nie wyklucza postawienia też innych zarzutów młodemu Kucherowi: znieważenia pomnika lub znieważenia miejsca pamięci. Sprawa ma być przekazana do Prokuratury Rejonowej Lublin Południe, która zajmuje się m.in. przestępstwami na tle rasistowskim.

Ukraińscy przedstawiciele w Polsce potępili to, co zrobił Kucher na Majdanku. – Jednoznacznie potępiamy ten akt. To prowokacja wymierzona w nasze państwo – mówi Witalij Biłyj, konsul Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie. Zdaniem konsula tą sprawą powinny zająć się odpowiednie organy, a sprawca powinien stanąć przed sądem. Swoje oburzenie wyraziła także dr Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie. Stwierdził, ze taki czyn „świadczy o niewiedzy i głupocie” i „obraża wszystkie ofiary Majdanka, bez względu na ich narodowość”.

Szy/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.