W miasteczku okładali kijami kukłę Judasza. Światowy Kongres Żydów: „To antysemityzm”. Sprawa w prokuraturze (WIDEO)

W państwie Polin nie ma miejsca na antysemityzm, czyli to, co nie podoba się środowiskom żydowskim. Światowy Kongres Żydów potępił zwyczaj bicia i topienia kukły Judasza, dostrzegając w tym antysemityzm. Sprawą zajęła się już prokuratura.

Próchnik to mała miejscowość pod Rzeszowem, w którym mieszka niecałe 4 tys. osób. Wznowiono tam tradycję bicia kijami i topienia kukły przedstawiającej Judasza.

Sprawa wywołała oburzenie części środowisk żydowskich. Sprawą zainteresował się nawet sam Światowy Kongres Żydów (ang. World Jewish Congress – WJC). – WJC wyraził swoje „obrzydzenie i oburzenie” w związku z doniesieniami o powieszeniu i spaleniu w polskim rytuale w polskim mieście wizerunku przypominającego stereotypowego Żyda – poinformował serwis ynetnews.com.

Żydzi są głęboko zaniepokojeni tym okropnym odrodzeniem średniowiecznego antysemityzmu, który doprowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpienia – dodał Robert Singer, dyrektor generalny WJC.

Dzisiaj z kolei prokuratura w Polsce (a raczej w Polin) wszczęła dochodzenie w tej sprawie. – Po obejrzeniu materiałów uznałam, że jest podstawa do wszczęcia postępowania, ze względu na uzasadnione podejrzenie przestępstwa. Musimy zabezpieczyć nagrania, które krążą po sieci z piątkowego wydarzenia, ustalić, kto je przygotowywał, pomagał w organizacji i uczestniczył w przygotowaniach. Potem będziemy identyfikować osoby, które są na nagraniach. A później postaramy się ustalić, kto krzyczał i kto okładał kukłę. Prokuratura będzie też badać rolę dzieci w całym wydarzeniu, czy robiły to na polecenie rodziców czy innych osób oraz czy były świadome tego, co robią – powiedziała „Gazecie Wyborczej” prokurator rejonowa Agnieszka Kaczorowska.

Uliczna inscenizacja „sądu nad Judaszem” odbyła się w ostatni Wielki Piątek w Pruchniku na Podkarpaciu po kilku latach przerwy, po tym, jak Kościół zakazał tego zwyczaju. Na słupie elektrycznym przy głównej ulicy miasta ul. Jana Pawła II zawisła słomiana kukła z napisem „JUDASZ 2019. ZDRAJCA”. Po odcięciu kukły była ona ciągnięta po ulicy na plac przed kościołem, gdzie odbył się sąd, m.in. z udział dzieci, które okładały kukłę kijami. Potem wypatroszoną i podpaloną kukłę wrzucono do rzeki.

Należy podkreślić, jak Żydzi świętują popełnione przez siebie na Amalekitach ludobójstwo. W tej sprawie nikt nie zamierza wszczynać postępowania?

– W momencie, gdy dzień po potępieniu przez Światowy Kongres Żydów lokalnej tradycji w 4 tys miasteczku prokuratura wszczyna postępowanie, pozostaje tylko wyśmiewać już tych, którzy będą mówili o „propolskości” PiS – podsumował Dominik Cwikła.

nczas.com, twitter.com, kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.