Warszawski sąd: Rozebrać komunistyczne pomniki

foto: Cezary Piwowarski - praca własna, licencja GFDL via Wikimedia Commons
foto: Cezary Piwowarski – praca własna, licencja GFDL via Wikimedia Commons

Sąd wydał wyrok uniewinniający wobec dwóch harcerzy, których oskarżono o zdewastowanie komunistycznych pomników na warszawskiej Pradze. Po czterech latach uznano niską szkodliwość społeczną czynu. Ponadto sędzia zasugerował, że to same pomniki są nielegalne, a władze powinny je zdemontować.

Sprawa znieważenia pomnika „Czterech Śpiących” trwała od 2011 roku. Dwóch harcerzy na pomniku Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim oraz pomniku Braterstwa Broni napisali „czerwona zaraza. Było to upamiętnienie sowieckiej inwazji na Polskę. Mieszkańcy osiedla, którzy zauważyli o 1 w nocy popełnienie czynu, donieśli o tym na policję. Chłopcy spędzili noc w areszcie. Prokuratura wniosła oskarżenie z Kodeksu Karnego o znieważenie pomnika. Pierwsza instancja umorzyła postępowanie, uznała bowiem, że „Czterej Śpiący” nie oddają czci, lecz jedynie gloryfikują komunizm.

Sąd stwierdził również, że czyn miał charakter patriotyczny i że sam się z nim utożsamia (sic!). Dodał, że samo istnienie tego pomnika jest przestępstwem, zaś jego ochrona jest sprzeczna z Konstytucją RP. Powołał się przy tym na artykuł 5 o niepodległości Polski, 13 dotyczący zakazu promocji totalitaryzmu oraz 19 o ochronie weteranów. Przypomniał także artykuł 256 Kodeksu Karnego, który zakazuje promocji komunizmu.

Zdaniem sądu opieka miasta Warszawy nad pomnikiem była nielegalna. – Sąd sugerował, że w ogóle władze polskie powinny doprowadzić do demontażu tego typu monumentów – powiedział mec. Krzysztof Wąsowski w rozmowie z Tomaszem Karpowiczem z portalu wpolityce.pl – Padła nawet sugestia, że należałoby ścigać tych, którzy w latach 40-tych postawili te pomniki. A tak naprawdę powinno się ścigać polskie władze i władze Warszawy za niedopełnienie obowiązku w postaci demontażu pomników, które promują ustrój totalitarny – dodał.

Pomnik Braterstwa Broni znajdował się na warszawskiej Pradze Północ. Ten pierwszy wzniesiony po wojnie pomnik stanowił hołd dla żołnierzy polskich i radzieckich poległych podczas II Wojny Światowej. Został on zdemontowany w 2011 r. z powodu budowy stacji drugiej linii metra. Z kolei Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej upamiętniający sowieckich żołnierzy poległych w dniach 10-15 września w walce o Pragę nadal znajduje się na głównej alei warszawskiego Parku Skaryszewskiego.

CWIK/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.