Waszczykowski krytykuje białoruski pomysł na atom

Witold Waszczykowski wypowiedział się krytycznie o planach Białorusi dotyczących budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu. Słowa szefa MSZ nie przypadły do gustu białoruskim władzom, które wezwały na rozmowę ambasadora Polski. Pomysł budowy elektrowni nie podoba się również Litwie.

Pixabay

Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu trwa od 2011 r. Nadzoruje ją rosyjski koncern Atomstrojeksport. Krytycznie do przedsięwzięcia odniosły się m.in. władze litewskie, zarzucając Białorusi niewystarczającą dbałość o standardy bezpieczeństwa, a także ukrywanie informacji na temat tego, co dzieje się na budowie. W czerwcu litewski parlament ustanowił, że powstanie elektrowni zagraża bezpieczeństwu Litwy. Ostrowiec znajduje się zalewie 40 km od Wilna.

Krytycznie odnośnie białoruskich planów miał wypowiedzieć się także szef polskiego MSZ. Witold Waszczykowski również wyraził wątpliwości w kwestii standardów bezpieczeństwa. – Myślę, że u jej podstaw leżą technologie, które nie są bezpieczne, a brak bezpieczeństwa doprowadził do Czarnobyla. Dlatego jesteśmy przeciwni tej elektrowni, nie zamierzamy współpracować i kupować pochodzącej z niej energii elektrycznej – miał powiedzieć, według rosyjskich źródeł, Witold Waszczykowski.

Wypowiedź odbiła się echem na Białorusi. Polski ambasador został już wezwany do białoruskiego MSZ na rozmowę w tej sprawie. Białorusini zapewniają, że zarzuty Litwy i Polski są bezpodstawne. Oskarżają również krytyków o upolitycznianie całej sprawy.

tvn24,pl, rp.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.