Bolonia: sąd kontra księża

foto: freeimages.com
foto: freeimages.com

Sąd w Bolonii zakazał księżom udzielania błogosławieństwa dzieciom w państwowych szkołach. Zdaniem sędziego, narusza to „świeckość państwa”.

Grupa rodziców i nauczycieli o poglądach antyklerykalnych sprzeciwiła się błogosławieństwu, którego w okresie świątecznym księża tradycyjnie udzielali uczniom. Sprzeciwiono się również modlitwom w sali gimnastycznej. Boloński sąd przyznał rację antyklerykałom i zakazał księżom błogosławienia dzieci w państwowych placówkach. Miałoby to, zgodnie z wyrokiem, naruszać tzw. zasady „świeckiego państwa”.

Ostatecznie sprawa trafiła do naczelnej instancji sądownictwa administracyjnego, która uznała, iż decyzja bolońskiego sądu nie jest zgodna z prawem. Przeciwnicy błogosławieństwa powołują się na przykład Francji, gdzie tępi się wszelkie przejawy religijności w szkołach. – We Włoszech jest inaczej. Nie mamy państwowej religii, jednak posiadamy tradycję, która wiąże Republikę Włoską z Kościołem Katolickim – tłumaczy Francesco Clementi, konstytucjonalista z Uniwerstytetu Perugia. – Francuskie rozumienie świeckości oznacza wykluczanie, trzeba zakazywać wszystkich religijnych symboli –  dodaje ks. Raffaelle Buono.

MGOT/nytimes.com, pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.