Wstrzymano ekshumację gen. Franco

Gen. Franco/fot. Wikimedia Commons

Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał wczoraj wstrzymanie zaplanowanej przez rząd ekshumacji gen. Francisco Franco. 10 czerwca prochy polityka miały zostać przeniesione z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na cmentarz El Pardo-Mingorrubio koło Madrytu.

Decyzja o wstrzymaniu ekshumacji została podjęta przez sędziów SN jednomyślnie. W uzasadnieniu werdyktu stwierdzili oni, że przeniesienie zwłok zmarłego w 1975 roku byłego premiera jest obecnie niemożliwe, gdyż SN nie rozpatrzył jeszcze skargi złożonej przez rodzinę Franco.

– Przeprowadzenie ekshumacji teraz spowodowałoby poważne szkody (…), gdyby kiedyś zaistniała konieczność ponownego złożenia zwłok Francisco Franco w aktualnym miejscu jego pochówku – uznali sędziowie SN.

Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zapowiedział, że wstrzyma zaplanowaną na 10 czerwca ekshumację, wyraził jednak przekonanie, że ostateczny werdykt SN umożliwi w przyszłości przeniesienie zwłok tego polityka poza mauzoleum wojny domowej.

W połowie maja rodzina Franco złożyła do SN skargę na rząd Sancheza, żądając wstrzymania procedury ekshumacji generała. Zdaniem jego potomków, część z przedstawionych przez socjalistyczny gabinet obietnic dotyczących nowego miejsca pochówku była nieprawdziwa. W skardze argumentowano, że propozycja władz publicznie złożona rodzinie Franco odbiega od stanu faktycznego i nie gwarantuje bliskim generała oddania grobowca, w którym mają spocząć jego prochy, w użytkowanie wieczyste. Grobowiec ten wciąż bowiem figuruje na liście dziedzictwa narodowego Hiszpanii.

Sanchez twierdzi, że przeniesienie szczątków Franco 44 lata po pogrzebie jest konieczne, gdyż jego obecność w mauzoleum „uwłacza pamięci ofiar rozpętanej przez generała wojny domowej”. Rodzina Franco ocenia, że socjalistyczny rząd próbuje po latach dokonać „rewanżu” wobec hiszpańskiego bohatera.

medianarodowe.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.