Zabawa karnawałowa „utrwala stereotypy”

foto: FreeImages.com
foto: FreeImages.com

Władze przedszkola w Norwegii zrezygnowały w tym roku z organizowania karnawałowego balu przebierańców dla dzieci. Powód? Zdaniem dyrekcji przebieranie dziewczynki w stroje księżniczek i chłopców w kostiumy piratów „utrwala stereotypy płciowe”.

Zwolennicy tej samej ideologii, w myśl której przebieranie chłopców w sukienki jest doskonałą metodą edukacyjną, zdecydowali, iż zabawa kostiumowa jest szkodliwa dla dzieci. Lubiane przez maluchy przebrania są bowiem utrwalaniem „stereotypów płciowych”. Zdaniem Renate Kvivesen z przedszkola w Vikaasen (niedaleko Trondeim) pomysł, by chłopcy wkładali kostiumy herosów a dziewczynki wróżek jest nie tylko passé, lecz wręcz szkodliwy. – Nie uważamy, by organizacja wydarzenia, gdzie dzieci uważają, iż należy wpisywać się w role charakterystyczne dla płci, było zgodne z naszymi wartościami – twierdzi Kvivesen.

Jednak nawet w „postępowej” Norwegii pomysł rezygnacji z oczekiwanego przez dzieci balu przebierańców nie spodobał się rodzicom. – Nie przeszkadza mi, gdy dziewczynki bawią się samochodzikami a chłopcy przyborami kuchennymi. Nie zamierzam jednak ubierać moich synów w spódnice – protestuje jedna z matek. – Wierzę, że w którymś momencie musimy przyznać, iż istnieje róznica między chłopcami i dziewczynkami – kwituje kobieta. Jak widać, dla władz przedszkola w Vikaasen różnica ta jest „stereotypem”.

MGOT/theguardian.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.