Zamach na kurdyjskim weselu

Na kurdyjskim weselu, w mieście Gaziantep (Turcja), doszło do krwawego zamachu. Miasto leży tuż przy granicy z Syrią. Bilans ofiar śmiertelnych ciągle rośnie. Z najnowszych informacji wynika, że śmierć poniosło co najmniej 50 osób, a 73 zostały ranne. O atak oskarża się Państwo Islamskie.

foto: YouTube
foto: YouTube

Do zamachu doszło podczas trwania jednego z kurdyjskich wesel. Ładunek eksplodował, kiedy weselnicy wyszli na ulice miasta, by tam manifestować swoją radość. Wybuch był tak silny, że było go słychać prawie w całym mieście. Jeden z tureckich deputowanych do parlamentu potwierdził, że w uroczystości brali udział wyłącznie Kurdowie.

Tuż po eksplozji, na miejscu zgromadził się tłum, który krzyczał „Allah jest wielki” i wznosił hasła potępiające ataki terrorystów. Zebranych ludzi musiała uspokajać policja, która zablokowała okoliczne ulice i usuwała z nich tłumy przechodniów. – Tam byli nasi przyjaciele i sąsiedzi. To jest potworna zbrodnia. Jesteśmy pogrążeni w bólu. Chcemy, by takim masakrom położono kres – powiedział jeden z mieszkańców Gazantiep.

Zdaniem gubernatora prowincji, Ali Yeralikaya, za zamach odpowiedzialne jest Państwo Islamskie. Wicepremier Turcji, Mehmet Simsek nazwał zamach „barbarzyńskim atakiem”. – Wszystkie ugrupowania terrorystyczne – PKK (Partia Pracujących Kurdystanu), Daesz (IS), ruch Gulena biorą Turcję na cel. Ale, jeśli Bóg pozwoli, zwyciężymypowiedział polityk.

Tureckie władze oskarżają dżihadystów z ISIS, dążących do autonomii Kurdów o liczne ataki terrorystyczne. Fala przemocy wzrosła po załamaniu się ponad rok temu nieformalnego rozejmu z PKK. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan wydał komunikat, w którym oznajmił, że za zamachem może stać Państwo Islamskie. Polityk porównał atak do zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena oraz Partii Pracujących Kurdystanu. Oświadczenie głosi, że prezydent nie widzi „żadnej różnicy” między Gulenem, którego oskarża o zorganizowanie zamachu wojskowego z 15 lipca, a PKK i ISIS, które „prawdopodobnie” jest sprawcą zamachu w Gaziantep.

Mas/panstwochrzescijanskie.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.