Zamieszki w Macedonii

foto: YouTube (RT), "Macedonia riot: Protesters storm President’s office following wiretapping pardons scandal"
foto: YouTube (RT), „Macedonia riot: Protesters storm President’s office following wiretapping pardons scandal”

Od kilku dni na ulicach stolicy kraju, Skopje, trwają zamieszki będące reakcją na decyzję prezydenta Iwanowa. Dochodzi do masowych starć z policją, podpaleń i demolowania siedziby Iwanowa, a z dnia na dzień demonstrantów przybywa.

Protesty przeciwników Gjorgje Iwanowa trwają od wtorku. Zaczęły się od demonstracji i obrzucenia jajami siedziby prezydenta, wkrótce zaś przerodziły się w regularne zamieszki z udziałem policji. To reakcja części Macedończyków na decyzję Iwanowa o amnestii dla zamieszanych w tzw. aferę podsłuchową. Chodzi o zdarzenia z początku ubiegłego roku, gdy lider opozycyjnego Socjaldemokratycznego Związku Macedonii Zoran Zajew opublikował treści z podsłuchów. Wśród osób, których rozmowy ujawniono, znaleźli się macedońscy politycy, dziennikarze, dyplomaci, sędziowie a nawet duchowni.

W toku śledztw związanych z podsłuchanymi rozmowami wyszły na jaw ogromne nadużycia władzy – w tym podejrzenie o sfałszowanie wyborów, a nawet związki z zabójstwem. Prezydent Iwanow zdecydował we wtorek o amnestii dla 56 podejrzanych polityków, co rozwścieczyło Macedończyków i doprowadziło do protestów. Przeciwnicy Iwanowa domagają się jego dymisji oraz postawienia przed sądem zamieszanych w aferę polityków. Mimo protestów prezydent ogłosił, iż nie zmieni swojej decyzji.

MGOT/tvn24.pl, rp.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.