Ad Arma publikuje raport o stanie Wojska Polskiego. „Zdolności wojskowe mniejsze, niż w 1995 r.”

– Obecne zdolności Sił Zbrojnych RP są mniejsze niż w roku 1995 – czytamy w opublikowanym właśnie raporcie Fundacji Ad Arma pt. „Fotoplastykon. Siły Zbrojne RP w liczbach”, będący próbą przedstawienia realnych zdolności oraz gotowości bojowej Wojska Polskiego. Jego wnioski są alarmujące dla bezpieczeństwa oraz suwerenności Polski.

Czołgi/fot. ilustracyjne/fot. YT/Wojsko Polskie

W przeddzień zakończonych właśnie obchodów święta niepodległości, szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że „Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze, wyposażane w nowoczesny sprzęt, świetnie wyszkolone”. Czy jest tak w rzeczywistości?

Na obecną sytuację Polski w szerszej perspektywie spojrzeli eksperci Fundacji Ad Arma, którzy podjęli się podsumowania ostatnich 24 lat funkcjonowania Sił Zbrojnych RP – od 1995 do 2019 roku.

– Rozpoczynamy dyskusję na ten temat w szerokim zakresie i wzywamy do podjęcia natychmiastowych, realnych działań, zamiast karmienia Polaków propagandowymi sloganami – mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

Raport „Fotoplastykon. Siły Zbrojne RP w liczbach” to pierwsza tego typu publikacja w Polsce, która prezentuje zdolności Wojska Polskiego w roku 1995, 2010 i 2019. Po przeanalizowaniu obszernego materiału eksperci Fundacji Ad Arma stawiają wniosek, że obecne zdolności Sił Zbrojnych RP są mniejsze niż w roku 1995.

– Siły Zbrojne RP z 2019 roku nie byłyby w stanie równać się z Siłami Zbrojnymi RP z 1995 roku. Co więcej, regres wydaje się być celowy, zaplanowany i kontrolowany z zagranicy, tak aby uniemożliwić powstanie nad Wisłą liczących się struktur obronnych oraz niezależnego przemysłu zbrojeniowego – komentuje główne tezy raportu Jacek Hoga.

Raport odpowiada na kilka pytań: Jaki jest obecny poziom gotowości bojowej polskich żołnierzy w porównaniu do lat ubiegłych; Ile lat ma sprzęt używany obecnie w Wojsku Polskim i jak realnie wyglądają plany jego modernizacji?; Jak się mają obietnice i deklaracje polityków i wyższych oficerów do faktycznego stanu obronności Polski?

Raport porusza także kwestie niedoszłych reform wojskowych, niewykorzystanych możliwości polskiego przemysłu obronnego, niedostatecznego wyszkolenia żołnierzy oraz uzależnienia działalności i logistyki Wojska Polskiego od innych krajów.

– Wiemy, że raport spotkał się już z zainteresowaniem części osób odpowiedzialnych za najważniejsze decyzje w tej sprawie. Czy wyciągną z tego odpowiednie wnioski? O tym każdy może przekonać się sam. Oddajemy tę publikację wszystkim Polakom, aby samodzielnie wyrobili sobie opinię na temat realnych zdolności oraz gotowości bojowej Wojska Polskiego a następnie porównali ją z przekazem medialnym, który dominuje w naszym kraju – dodaje prezes Fundacji Ad Arma.

Raport „Fotoplastykon. Siły Zbrojne RP w liczbach” można pobrać ze strony Fundacji Ad Arma.

materiały prasowe Fundacji Ad Arma

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.