Fort Trump nadal nie istnieje. Amerykanie chcą kilka miliardów zł więcej, niż rok temu, a i tak nie było tanio

Dwa lata temu ogłoszono, że w Polsce powstanie stała baza amerykańskich wojsk nazwana „Fort Trump”. Rok temu plan zmodyfikowano – miało nie być bazy, ale za to więcej żołnierzy amerykańskich. W tym roku wciąż nie ma niczego, poza amerykańskimi żądaniami większej ilości pieniędzy od Polski.

We wrześniu prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie zaproponował, że rząd warszawski nazwie jedną z baz wojskowych na cześć prezydenta USA Donalda Trumpa. W zamian Amerykanie mieliby przysłać stały kontyngent wojsk, zamiast dotychczasowego pobytu rotacyjnego.

Potężna machina propagandowa rządu i partii zrobiła z tego niemalże „oświadczyny” USA wobec Polski. Miał to być gwarant sojuszu i – o ironio – bezpieczeństwa.

W zeszłorocznym czerwcu Duda ponownie wybrał się do USA. Podpisał umowę na zwiększenie kontyngentu wojsk USA z 4,5 tys. na 5,5 tys. Stałej bazy natomiast nie było w planach. Polska natomiast miała płacić na utrzymanie pobytu amerykańskich wojsk – około 2 mld USD, czyli około 7,86 mld zł.

Jak donosi Reuters, powołując się na źródła po stronie amerykańskiej, rządy obu państw nadal się nie porozumiały w tej sprawie. USA żąda kolejnych 2 mld USD na utrzymanie wojsk, czyli łącznie byłby to koszt ponad 15 mld zł przeznaczanych na naszych portfeli na amerykańskie wojsko.

Problem jest także z ich lokalizacją. Rząd warszawski chce, by Amerykanie byli blisko wschodniej granicy. Amerykanie zaś chcą być na zachodniej.

gazeta.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.