ONZ nie dogadało się w Genewie. Brak stanowiska ws. robotów-zabójców

U.S. Air Force/Paul Ridgeway, licencja publiczna, Wikimedia Commons

W ostatnich dniach w Genewie miała miejsce konferencja ONZ dotycząca używania autonomicznych systemów uzbrojenia, czyli robotów, które mogłyby samodzielnie podejmować działania zbrojne i uśmiercać ludzi. Jak informują niemieckie media, uczestnikom konferencji „nie udało się wypracować porozumienia ws. przepisów regulujących użycie lub zakaz użycia autonomicznych systemów uzbrojenia”.

Uczestnicy konferencji przez cały tydzień obrad nie wypracowali jednolitego stanowiska w sprawie broni przyszłości. Większość poparła wprowadzenie nowego, międzynarodowego prawodawstwa ws. broni autonomicznych, ale „mała grupa państw przodujących w wytwarzaniu broni autonomicznych była temu przeciwna i ich głos ostatecznie przeważył”.

Bronie automatyczne posiadają sztuczną inteligencję pozwalającą zmieniać działanie i samodzielnie podejmować decyzje np. w kwestii wyboru celu i ataku. Rozwinęły się w wyniku postępu w dziedzinach algorytmów, robotyki i wspomnianej SI. Poza coraz popularniejszymi dronami, bronią automatyczna mogą być np. czołgi, wyrzutnie rakiet, samoloty bezzałogowe oraz okręty wojenne.

dw.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.