19 marca 2024
Wojskowość

Raport fundacji Ad Arma na temat modernizacji technicznej Wojska Polskiego

Fundacja Ad Arma opublikowała raport „Tabele PST. Przygotowanie do dyskusji o modernizacji technicznej SZ RP A.D. 2021”. To pierwsza w Polsce publikacja, która podejmuje próbę całościowego ujęcia tematu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz proponuje metodę, wedle której powinno się patrzeć na modernizację i oceniać jej efekty. Wstęp do raportu napisał gen. Waldemar Skrzypczak.

Podejmowane obecnie decyzje, oraz te, które w najbliższym czasie należy podjąć, będą kluczowe dla przyszłości Sił Zbrojnych RP. Będą one kształtowały charakter Wojska Polskiego na co najmniej kilkanaście najbliższych lat i uwarunkują realne możliwości obrony naszego kraju. Po czym będziemy mogli poznać, że decyzje te okażą się słuszne i jakie są najważniejsze obszary modernizacyjne, które wpływają na nasze bezpieczeństwo?

Na tego typu pytania próbuje odpowiedzieć najnowszy raport Fundacji Ad Arma „Tabele PST. Przygotowanie do dyskusji o modernizacji technicznej SZ RP A.D. 2021”. To pierwsza w Polsce publikacja, która podejmuje próbę całościowego ujęcia tematu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz proponuje metodę, wedle której powinno się patrzeć na modernizację i oceniać jej efekty (Jaki był zakładany cel danego programu modernizacji? Jak starano się go osiągnąć? Ile to kosztowało? Co w wyniku tych działań osiągnięto?)

Wspieraj niezależne, bezpartyjne media. KLIKNIJ TUTAJ i pomóż nam się rozwijać

Spojrzenie na rezultaty modernizacji technicznej zostało przeprowadzone z punktu widzenia doktryny, organizacji, szkolenia, zasobów, przywództwa, personelu i infrastruktury. Obecne procesy modernizacji Sił Zbrojnych RP zostały w raporcie przedstawione na tle historycznym, a zakres czasowy publikacji obejmuje również ogólną charakterystykę działań podejmowanych w latach 1918-1990, z podziałem na poszczególne okresy. Raport opisuje także istniejące na świecie modele modernizacji technicznej wojska oraz koncepcje modernizacyjne armii. Najwięcej miejsca zajmuje jednak przegląd programów modernizacji Wojska Polskiego w latach 1990-2020 (z wyszczególnieniem na czołgi, bwp, transportery i samochody opancerzone, artylerię, systemy przeciwlotnicze, lotnictwo i marynarkę wojenną) oraz opracowane przez Fundację tabele i rysunki, które w graficzny sposób ukazują dane, liczby i koszty związane z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP.

Autorzy raportu w sposób szczególny zachęcają do przyjrzenia się modelom, wedle których dokonuje się na świecie procesów modernizacji technicznej wojska, takim jak zakup za granicą „z półki”, zakup za granicą w ramach B+R, zakup sprzętu używanego, zakup w kraju na licencji czy wytworzenie sprzętu metodą gospodarczą. Następnie wybrane modele, należy zestawić z opisanymi w raporcie koncepcjami modernizacji technicznej wojska, w których, w zależności od wariantu, nadrzędna może być doktryna, zunifikowana logistyka, samowystarczalność narodowa czy dywersyfikacja kierunku dostaw. Która z kombinacji metod i koncepcji jest korzystna dla państwa kupującego uzbrojenie? Która jest korzystna dla Polski?

Tego każdy czytelnik może dowiedzieć się z raportu oraz zawartych w nich wykresów i tabel. Do lektury najnowszej publikacji Fundacji Ad Arma zachęca m.in. gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych:

– Obszary i zasięg opracowania czyni go unikalnym, a jego wartość podkreśla fakt, że autorzy korzystali tylko z oficjalnie dostępnych, wieloźródłowych materiałów. To wynik z pewnością mozolnej, czasochłonnej kwerendy, dający świadectwo kompetencji zespołu autorskiego. Wierzę, podobnie jak autorzy, że opracowanie wstrząśnie czytelnikiem i być może stanie się impulsem do rzetelnej dyskusji nad rozwojem polskich sił zbrojnych – zachęca.

Raport można pobrać w wersji elektronicznej PDF ze strony Fundacji Ad Arma.

Materiały prasowe fundacji Ad Arma

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net