Rozpoczęły się manewry Trident 2018. To największe ćwiczenia NATO od czasu zakończenia zimnej wojny

Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Jonathan Nelson, domena publiczna, Flickr

Wczoraj rozpoczęły się manewry Trident Juncture 2018. To największe wspólne ćwiczenia wojsk NATO od czasu zakończenia zimnej wojny. Bierze w nich udział 50 tys. żołnierzy.

Trident odbywa się u południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii i potrwa przez dwa tygodnie. Manewry te mają sprawdzić gotowość wojsk NATO do obrony krajów członkowskich. Łącznie weźmie w nich udział 50 tys. żołnierzy, zaś przygotowania do nich trwały od kilku tygodni. Oprócz tego użytych zostanie 250 samolotów, 10 tys. pojazdów oraz 65 okrętów.

Udział w nich biorą wszystkie kraje sojuszu. Podzielone są na dwie grupy. Jedna z nich to fikcyjny agresor, druga zaś oddziały wojsk, które przychodzą z pomocą zaatakowanej Norwegii. Ma to przećwiczyć szybkość reagowania Zachodu na potencjalną agresję na jeden z krajów członkowskich. NATO zapewnia, że manewry mają charakter obronny.

– To będzie mocny pokaz naszych możliwości i wspólnego działania. W ostatnich latach bezpieczeństwo w Europie znacząco się pogorszyło. NATO odpowiedziało największymi zmianami od czasu zimnej wojny. Te ćwiczenia mają pokazać te zmiany. Scenariusz jest fikcyjny, ale wnioski, które wyciągniemy będą prawdziwe – mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Enable Notifications    OK No thanks