Szef Sztabu Generalnego pozbawiony dowodzenia Sztabem Generalnym? (WIDEO)

Zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej, dotyczącym regulaminu organizacyjnego MON, Szef Sztabu Generalnego został formalnie pozbawiony dowodzenia Sztabem Generalnym – informuje Fundacja Ad Arma.

W dniu 6 listopada 2020 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie Nr 20/MON zmieniające zarządzenie w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa. W ramach jednej ze zmian, formalnie pozbawiono Szefa Sztabu Generalnego kierownictwa nad Sztabem Generalnym Wojska Polskiego.

Zarządzenie spowodowało usunięcie z regulaminu organizacyjnego MON dotychczasowego §7 ust. 2.

– §7 ust. 2. Szef SGWP kieruje Sztabem Generalnym Wojska Polskiego (Sztab Generalny WP) bezpośrednio oraz poprzez: 1) zastępców Szefa SG WP; 2) kierowników komórek organizacyjnych tworzących Sztab Generalny WP – brzmiał dotychczasowy zapis.

Zmiana weszła w życie z dniem 1 grudnia. W obecnym stanie prawnym Szef Sztabu Generalnego nie kieruje już więc Sztabem Generalnym a tylko, co wynika z pozostałych paragrafów regulaminu MON, „wydaje decyzje, dyrektywy, wytyczne, instrukcje i rozkazy oraz polecenia w sprawach wynikających z zakresu powierzonych mu zadań”.

– Postronnemu obserwatorowi trudno nawet zauważyć tę niezwykle istotną zmianę, gdyż opublikowane zarządzenie zawiera jedynie informację na temat tego, który paragraf został wykreślony, a nie co wcześniej zawierał. W ten sposób bardzo dyskretnie zastąpiono cywilny nadzór nad armią cywilnym dowodzeniem nad Siłami Zbrojnymi RP. I nie jest to żadna metafora ani skrót myśliwy a opis stanu faktycznego obowiązującego od 1 grudnia – mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

Do sprawy odniósł się również m.in. gen. Mirosław Różański na swoim Twitterze. 

– Jest to bezprecedensowe obniżenie roli i znaczenia Konstytucyjnego podmiotu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo narodowe, Naczelnego Dowódcy SZ, a generał Andrzejczak jest osoba przewidzianą na to stanowisko. Celowe osłabienie najważniejszego dowództwa Sił Zbrojnych pozwoli cywilnemu kierownictwu łatwiej sterować armią w razie konieczności użycia wojska do interwencji wewnętrznych (…) Sytuacja jest dramatycznie niebezpieczna i przybliża nas do „13 grudnia” tym razem w wykonaniu władz cywilnych – czytamy.

Poniżej komentarz wideo do sprawy Fundacji Ad Arma.

Materiały prasowe fundacji Ad Arma

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

4 thoughts on “Szef Sztabu Generalnego pozbawiony dowodzenia Sztabem Generalnym? (WIDEO)

 • Avatar
  10 grudnia 2020 o 09:20
  Permalink

  Od dawna uważam i piszę w komentarzach, że celem tego rządu jest wprowadzenie totalitarnej i socjalistycznej dyktatury chyba jeszcze bardziej zamordystycznej, niż w Chinach (wszak w Chinach można się bogacić). W istocie mamy już od wiosny Stan Wojenny II, ale rząd obawia się, że wyjątkowo posłuszni Polacy jednak mogą się jednak „postawić”.

  Odpowiedz
 • Avatar
  16 grudnia 2020 o 13:09
  Permalink

  Od roku powtarzam, ze zakupy dla Milicji są bardziej większe i bardziej istotne niż dla Armii.

  Odpowiedz
  • Avatar
   10 stycznia 2021 o 14:24
   Permalink

   Po pierwsze nie milicji! Milicji sobie poszukaj w rodzinie. Teraz jest Policja, jakbyś nie wiedział czy Ci się to podoba czy nie. Pisząc tak wykazujesz całkowity brak szacunku do państwa polskiego. Jakżeś taki patriota to wypowiadaj się jak patriota a nie jakiś zawszony anarchista.

   Odpowiedz
 • Avatar
  18 grudnia 2020 o 01:40
  Permalink

  13 grudnia nie, ale 15/12 – https://wolna-polska.pl/wiadomosci/polska-zaciesnia-wspolprace-z-izraelem-w-obszarze-cyberbezpiezczenstwa-2020-12.

  Tak to bywa, jak ktoś poskakuje, to mu zmieniają zakres obowiązków, np. prof. Polakowi z UMK wyszarpali katedrę spod tyłka, bo w jej nazwie zmienili jedno tylko słowo i już poleciał na twarz. Główny Inspektor Farmaceutyczny miał gorzej, nie było o co go zahaczyć, to mu znaleźli w kompie pedofilskie materiały pornograficzne. I siedzi. Realni zboczeńcy bujają po wolności a on za 'materiały' jest w pace.

  Że też mu nie znaleźli koki w samochodzie…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.