30-latek założył firmę. Kilka dni później dostał PONAD 50 MLN ZŁ dotacji! Konkurs będzie sprawdzony

– Niespełna 30-latek założył w domu firmę o kapitale 5 tys. zł i 10 dni później Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało mu prawie 55 mln złotych dofinansowania – podało Radio ZET.

W październiku ubiegłego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło konkurs „Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe”. W jego ramach małe i duże firmy mogły starać się o dofinansowanie.

NCBiR przyznało w jego ramach pieniądze na 117 projektów. Średnia kwota dofinansowania wyniosła 5,5 mln zł.

– Jak ustalili dziennikarze śledczy Radia ZET i RadioZET.pl, prawie 55 milionów złotych przypadło zarejestrowanej w Gdańsku spółce, która zgłosiła projekt „Rozwiązań IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu”. Spółka została założona 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez jedną osobę, w mieszkaniu prywatnym. Wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania, czyli 10 na 16 punktów – czytamy na stronie Radia ZET.

W regulaminie konkursu zaszły zmiany. Ostatniego dnia konkursu wydłużono możliwość składania wniosków. Pierwszy termin trwał do godz. 16. Potem wydłużono go do końca doby.

– Numer wniosku, który otrzymał prawie 55 milionów złotych dofinansowania wskazuje, że został on złożony w rozszerzonym terminie. NCBiR potwierdził dziennikarzom Radia ZET tę informację. Po terminie składania wniosków zwiększono ogólną kwotę do rozdysponowania, z 645 mln do 811 mln zł – podaje radiozet.pl.

– Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa odmówiło udostępnienia wniosku oraz podania jak została w nim opisana część badawcza – podkreślono.

– Dokumentacja konkursowa, ogłaszana dla każdego organizowanego przez NCBR konkursu, zawsze zawiera dokument dot. kryteriów wyboru projektów, w którym opisane są wszystkie wymagania, które musi spełnić wniosek, aby uzyskać dofinansowanie. Każdy wniosek oceniany jest zgodnie z opisanymi w dokumencie kryteriami – odpowiedziało NCBiR na pytanie, jakie doświadczenie ma spółka, która otrzymała 55 mln zł.

Zapytano również o to, „jaka w ocenie NCBiR jest wiarygodność spółki założonej 24.10.2022 z kapitałem 5 tys. zł”.

– Regulamin konkursu w pkt 4. wskazuje, że o dofinansowanie mogą występować m.in. przedsiębiorstwa zarejestrowane i prowadzące działalność w Polsce. Regulamin nie nakłada dodatkowych ograniczeń w zakresie okresu działalności czy danych finansowych dotyczących wnioskodawców – przekonuje instytucja.

Z kolei wydłużenie czasu składania wniosków miało wynikać z awarii systemu informatycznego.

Dzisiaj na stronie NCBiR pojawiła się informacja, że dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju złożył wniosek do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, nadzorującego działalność NCBR, o przeprowadzenie kontroli konkursu.

radiozet.pl / gov.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net