18 maja 2024
Gospodarka i prawo

300 tys. bochenków chleba ze zboża technicznego. Prokuratura stawia pierwsze zarzuty

Do polskich młynów trafiło 100 ton pszenicy z tzw. zboża technicznego. Prokuratura ustaliła, że ze zrobionej z niego mąki wytworzono co najmniej 300 tys. bochenków chleba, które trafiły do sprzedaży.

Rzeszowska prokuratura przygotowała akt oskarżenia. Wynika z niego, że z Ukrainy do polskich młynów trafiło 100 tys. ton pszenicy „technicznej”. Oficjalnie miała ona przejechać tylko przez Polskę i trafić do Afryki.

Przypominamy, że przeznaczone rzekomo dla afrykańskiego konsumenta zboże techniczne nie nadawało się do przetwarzania na produkty spożywcze. Samo to już budzi podejrzenia. Tymczasem zboże to trafiło do polskich młynów, a mąka z niego zrobiona została wykorzystana do pieczenia chleba.

Prowadzono 92 postępowania w całym kraju w tej sprawie. Połączono je w jedno. Ustalono, że wypieczono co najmniej 300 tys. bochenków chleba, które trafiły do sprzedaży, choć nie nadawały się do spożywania przez ludzi.

Śledczy podkreślają, że to nie koniec śledztwa i badane są kolejne wątki. Obecnie zarzuty postawiono trzem osobom.

Pierwsza osoba miała sprzedać 111 ton pszenicy „technicznej” z Ukrainy bez podawania szczegółów dotyczących jakości produktu. Szkodę oceniono na 150 tys. zł.

Druga osoba podejrzana jest o podrabianie dokumentów dla przewożących, którzy pokazywali je agencji celnej w trakcie importu z Ukrainy. Zarzucono również przestępstwo skarbowe. Wartość wpisana na faktury to 91 tys. zł.

Trzeci podejrzany jest o oszustwo celne. W 190 zgłoszeniach dotyczących kukurydzy i rzepaku zadeklarował cel „techniczny”. Wartość towaru wynosi 6,3 mln zł.

Prokuratura nałożyła na te osoby środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozoru policyjnego. Nie trafiły więc do aresztu.

kresy.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Marek Strudzinski/Pixabay/Polina Rytova/unsplash.com (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net