500+ dla Ukraińców w Polsce. ZUS zrobił kontrolę. Co piąty stracił prawo do zasiłku

Po masowych kontrolach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) co piąty Ukrainiec stracił prawo do otrzymywania z naszych podatków 500+. Dominującym powodem było przebywanie poza Polską przez ponad 30 dni.

Najnowsze dane ZUS wskazują, że w obecnym okresie rozliczeniowym – od maja obecnego do maja przyszłego roku – prawo do pobierania zabieranych nam pieniędzy z tytułu posiadania dziecka ma 440 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski w trakcie wojny rosyjsko-ukraińskiej. To mniej, niż poprzednim czasie.

ZUS informował wcześniej, że w maju o 500+ ubiegało się 700 tys. Ukraińców.

Obecnie z grupy 440 tys. Ukraińców około 20 proc. nie pobiera świadczenia. To efekt kontroli ZUS.

– W wyniku podjętych działań na 440 tys. przyznanych świadczeń wychowawczych 500 plus na okres świadczeniowy 2022/2023 i 18 tys. rodzinnych kapitałów opiekuńczych przyznanych obywatelom Ukrainy wstrzymaliśmy wypłatę świadczeń dla ponad 80 tys. obywateli Ukrainy z uwagi na nieprzebywanie w Polsce – przekazał Paweł Zebrowski, rzecznik ZUS.

W czerwcu odnotowano duży ruch Ukraińców z Polski na Ukrainę. Około jedna trzecia natomiast wyjechała do innych państw UE lub do Kanady. Zmieniono wówczas również warunki otrzymywania świadczenia.

Według nowych przepisów, opuszczenie Polski na więcej, niż 30 dni, skutkowało utratą prawa do świadczenia. ZUS zaczął w końcu kontrolować zasiłki dla tych obcokrajowców. Wzywał Ukraińców do oddziałów, dając trzy dni na stawienie się i wyjaśnienie, gdzie mieszkają.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi działania, które mają na celu weryfikowanie dalszego prawa do świadczenia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, w wyniku których wstrzymane są wypłaty do świadczeń dla rodzin dla obywateli Ukrainy – powiedział rzecznik ZUS.

Podstawą działania są dane z rejestru Straży Granicznej, informacje od samych Ukraińców o „wystąpieniu przesłanek, które powodują utratę prawa do 500+” oraz „informacje od osób trzecich o wyjeździe obywatela Ukrainy z Polski”. Oprócz tego ZUS wysyła przesiewowe wezwania do obywateli Ukrainy w sprawie wyjaśnienia sytuacji.

Por. Anna Michalska, rzecznik Komendy Głównej Straży Granicznej przekazała z kolei, że ZUS posiada „automatyczny dostęp do informacji o dacie końca uprawnień cudzoziemca do korzystania z benefitów nadanych mocą tej ustawy osobom ewakuującym się przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie”.

– Realizacja powyższego odbywa się poprzez zautomatyzowany (systemowy) przepływ informacji w tym zakresie między ZUS a KGSG – zaznaczyła por. Michalska.

Bardzo ważną informację podał przy tym money.pl.

– Chociaż mało kto z rządu o tym publicznie mówi, nasze możliwości finansowe pomagania uchodźcom z Ukrainy są już na skrajnym wyczerpaniu. Tymczasem kolejni uchodźcy cały czas do nas napływają – czytamy.

O destrukcyjnych wręcz kosztach dla państwa – a więc nas wszystkich – w razie włączenia Ukraińców do programów socjalnych w Polsce ostrzegały środowiska wolnościowe. Zaznaczano również, że wielu obcokrajowców będzie w praktyce wyłudzać świadczenia ze względu na fizyczną niemożliwość weryfikacji setek tysięcy ludzi w krótkim czasie. Wielkie media oraz rządowy układ odpowiadały na te stwierdzenia hasłami o „ruskoonucyzmie”.

money.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net