28 listopada 2023
Gospodarka i prawo

Amerykanie złożyli propozycję kredytu i budowy elektrowni atomowej w Polsce

Ambasador Waszyngtonu w Warszawie Mark Brzeziński i przedstawiciele amerykańskich firm Westinghouse oraz Bechtel złożyli formalną ofertę budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Poza technologią, proponują także kredyt na ten cel.

Warszawski rząd chce, by elektrownia atomowa w Polsce powstała najpóźniej w 2033 roku. Podobnych planów było już wiele i żaden nie został zrealizowany, choć pieniądze na zespoły zajmujące się tematem były wydawane.

Amerykanie, poza technologią, oferują również kredyt na budowę elektrowni. Nie ujawniono jednak, o jakiej kwocie była mowa.

Amerykańska oferta dotyczy budowy reaktorów Westinghouse AP1000. Cztery takie bloki działają już w Chinach. Pekin planuje postawienie kolejnych czterech. W USA bloki te mają ruszyć w najbliższych miesiącach.

– Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych – czytamy na rmf24.pl.

rmf24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net