16 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Antysamochodowe szaleństwo Trzaskowskiego zacznie działać już w przyszły roku. Starsze auta nie wjadą do centrum Warszawy

– Jesteśmy przekonani, że jest to dobra droga, żeby wprowadzić strefę, do której wjazd tymi najbardziej trującymi samochodami będzie zakazany – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o planowanej strefie czystego transportu. Już w przyszłym roku do centrum nie wjadą samochody mające odgórnie ustalony wiek.

Według proponowanych zmian, od lipca przyszłego roku do centrum Warszawy nie będą mogły wjeżdżać samochody ze względu na swój wiek. Zakaz obejmie samochody z dieslem starsze, niż 18 lat oraz samochody z benzyną mające więcej, niż 27 lat.

– Plan jest rozpisany od lipca 2024 r. aż do 2032 r. po to, by ograniczać zatrucie powietrza, które ma wpływ na nasze zdrowie – przekonywał prezydent Warszawy Trzaskowski.

Według przedstawionych analiz, w przyszłym roku zakaz obejmie około 2 proc. pojazdów. Później jednak następują znaczne „skoki”. W kolejnych etapach zakazy obejmą 27, 55 i w końcu 74 proc. samochodów. Najsurowsze obostrzenia ratusz zamierza wprowadzić w 2030 roku.

Strefa czystego transportu ma objąć Śródmieście, fragment Woli i Ochoty. Po drugiej stronie Wisły zakazy obejmą Saską Kępę, część Pragi Północ i Południe.

W propozycji kontrowersyjnych zmian przewidziano wyjątki. Obejmują one samochody służb ratowniczych, pojazdy zabytkowe i specjalne samochody (np. śmieciarki, auta osób niepełnosprawnych).

Możliwe są również wyłączenia czasowe.

Za wjazd do strefy czystego transportu samochodem uważanym przez urzędników za nieuprawniony, można będzie otrzymać mandat. Wyniesie on 500 zł. Może wystawić go policja jak i straż miejska.

– Zasady są jednakowe dla wszystkich, zarówno dla mieszkańców Warszawy, jak i osób przyjezdnych – zapowiedział prezydent Trzaskowski.

– Czyli za zaledwie 8 lat 3/4 samochodów nie wjedzie do Warszawy. Za sam ten pomysł ludzie powinni tę ekipę wywieźć na taczkach i obrzucić gnojem. OSIEM LAT – podsumował publicysta „DoRzeczy” Łukasz Warzecha na Twitterze.

money.pl / twitter.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net