11 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Bańka pękła? Sprzedaż mieszkań spadła prawie o połowę

W II kwartale tego roku deweloperzy giełdowi sprzedali o 41 proc. mniej mieszkań. Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu rynekpierwotny.pl podkreśla, że „stan koniunktury sprzedażowej rynku pierwotnego, mierzony wynikami giełdowych tuzów, cofnął się w przeciągu zaledwie trzech kwartałów o siedem lat”.

15 deweloperów mieszkaniowych notowanych na giełdzie w okresie kwiecień-czerwiec sprzedało 4,25 tys. lokali. To o 41 proc. mniej, niż w tym samym okresie czasu w roku ubiegłym oraz 16 proc. mniej w stosunku do poprzedniego kwartału.

– Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podobnie słaby wynik deweloperzy giełdowi zakomunikowali ostatnio w 2015 roku, a więc w początkowej fazie ostatniego ożywienia. W ten sposób, w kilka miesięcy, rodzimy popyt na mieszkania z pierwszej ręki cofnął się do poziomu sprzed siedmiu lat – powiedział Jędrzyński z rynekpierwotny.pl.

– Co gorsza jednak, o ile w poprzednim kwartale jeszcze dwie spółki zaraportowały dodatni wynik rok do roku, o tyle obecnie cała stawka prezentowanych firm znalazła się pod kreską. Co więcej, tylko w jednym przypadku – Murapolu, sprzedażowy regres miał wymiar jednocyfrowy zarówno w odniesieniu do kwartału, jak i półrocza. Reszta spółek zakomunikowała spadki dwucyfrowe – podkreślił.

Deweloperzy informują, że zdecydowana większość – 60-70 proc. – transakcji to transakcje gotówkowe, a nie kredytowe. Rynekpierwotny.pl podkreśla, że sprzedaż mieszkań na kredyt w ostatnim czasie uległa załamaniu. Powodem są decyzje o wzrostach stóp procentowych.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net