Będzie duża podwyżka stóp procentowych. Glapiński: „Zaskakująca i przekroczy oczekiwania”

– Podwyżka może być zaskakująca i przekroczyć rynkowe oczekiwania – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z Bloombergiem na temat możliwej kolejnej podwyżki stóp procentowycyh. Oznacza to, że osoby, które spłacają kredyty, będą musiały znowu wyłożyć miesięcznie do kilkuset złotych więcej na ten cel.

Na początku Wielkiej Histerii Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe niemalże do zera. We wrześniu ubiegłego roku stopa w Polsce wynosiła 0,1 proc.. W październiku NBP postanowił zwiększyć stopy procentowe z powodu dostrzegalnej nawet przez tzw. beton wyborczy PiS rekordowej inflacji. Ta w grudniu wynosiła 8,6 proc., co jest najwyższym w XXI wieku wskaźnikiem w naszym kraju.

Początkowo eksperci spodziewali się podniesienia stóp procentowych ostatecznie do poziomu 4 proc.. Słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego każą jednak zmienić oczekiwania. Obecnie mówi się o poziomie 5 proc..

Ekonomista Rafał Mundry wyliczył, że podniesienie stóp procentowych do poziomu 5-6 proc. oznacza, że miesięczne raty kredytów wzrosną o około tysiąc złotych.

Z wyliczeń ekonomisty wynika, że jeśli ktoś wziął kredyt na 400 tys. zł w okresie najniższych stóp procentowych, po podwyżce miesięczna rata kredytu wzrosła o 655 zł. W skali roku to dodatkowe 6 tys. zł straty.

Jeśli RPP podniesie stopy procentowe do najwyższych proponowanych poziomów, miesięczna rata kredytu wzrośnie o 1,9 tys. zł, czyli do ponad 3,6 tys.. W skali roku to prawie 23 tys. zł dodatkowej straty finansowej.

wp.pl / twitter.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

3 komentarze do “Będzie duża podwyżka stóp procentowych. Glapiński: „Zaskakująca i przekroczy oczekiwania”

 • 26 stycznia 2022 o 08:30
  Permalink

  Tak to jest jak chce sie zyc ponad stan . I pokazać sąsiadom że lepszy samochód lepszy dom a oszczędności zero na takie właśnie sytuację.

  Odpowiedz
 • 26 stycznia 2022 o 11:32
  Permalink

  Po pierwsze, to inflacja jest znacznie większa, niż 8.6% – raczej rzędu kilkunastu procent. Wystarczy sprawdzić, o ile wzrosły koszty życia. Po drugie, kredyty można brać, ale raczej inwestycyjne, a nie konsumpcyjne, w dodatku w dobrych warunkach gospodarczych – a takowe w Polsce skończyły się chyba ok. 1993 roku.

  Odpowiedz
 • 26 stycznia 2022 o 13:19
  Permalink

  Cały naród ratuje banki – by żyło się lepiej!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net